Аз правя постоянно сводка и се видя, че за последните 4 седмици починалите с или от COVID-19 са 100 души и се нареждаме на 3 или 4 то място в Европа по заразяване. Една от причината беше отпускане на мерките и лятото. От друга страна, хората спряха да спазват трите Д, най-вече дистанцията, според мен, и дисциплината. Контролът би трябвало да се отразява от РЗИ и от Агенцията по храните. Вижте какво става в София - би ли могъл някой да контролира тези хора – не. В момента наблюдаваме, че се заформя нещо като плато в развитието на болестта. Дай боже да е така. Дано не достигаме бройката над 300. Ние сме го заложили като критична, защото леглата не достигат, а се стига и до косвени жертви, несвързани с коронавирус. Това каза пред БНТ проф. Асен Балтов – директор на Пирогов.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
По думите му, трябва да се изглади алгоритъмът за пътя на пациента у нас. "И най-вече участието на личните лекари е малко хипотетично. Те като дойдат в болницата, ние знаем какво да ги правим. Но при диагностика в частна лаборатория – той започва да търси личен лекар, който не винаги се отзовава. И той започва да търси болница. Тестът не е диагноза, трябва да се направят допълнително изследвания – рентген, кръвни изследвания, насищане с кислород и прочие. Ако съм такъв пациент и аз бих направил така. Доказано е, че 98% от откритите случаи на COVID-19 е след като е направен скенер", подчерта той.
Според Балтов, въпросът дали личните лекари да могат да назначават PCR тестове трябва да се реши тепърва, и то при особено ясно разписани правила.
Неравномерно е разпределението на болните. Особено в София – големите държавни болници поеха големия удар още в началото и така е и досега. В "Пирогов" в момента има 32 лежащи, 4 са в реанимация. Бройката се увеличава постепенно през последните 2 седмици, но имаме и над 70 изписани, каза Балтов.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Проблемът не са леглата, медици няма в малките градове. Ние всички сме готови да затворим цели болници, за да лекуваме пациенти, ако беше дошла голяма вълна като във Франция. Но не се наложи, обясни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Финансово болниците се поддържат от това, че получаваме 85% от месечния оборот на база миналата година. Би трябвало всяка болница да отдели 10 легла за такива пациенти. Но се вижда невероятна умора у персонала. В началото се работи 14 дни, после излизаха в почивка. Сега я сменихме на 12 часови дежурства, после 12 часа почиват. Като между това е задължително и тестването им, обясни директорът на "Пирогов" и допълни, че за момента това е единственият вариант за финансиране на лечението на коронавирус у нас. "Няма други механизми за момента. Министерство на здравеопазването осигури много предпазни средства, осигуриха се и апарати за много лаборатории – за тестове. Доколкото е могло, е направено нещо", каза още той.
Сега с новата тенденция за пътуване в чужбина дневно в "Пирогов" можем да правим над 300 теста на ден, като половината правим и на персонала. Правим т.нар. "Защитна стена" – на всички постъпващи. Вече имаме 3 случая на безсимптомни, искащи да пътуват в чужбина. Тестовете засега се плащат от болницата, като правим пул система – 4 в едно. От 1 август ще се увеличи клиничната пътека. Утре трябва да се подпиша договора с НЗОК и другото , към всяка пътека ще се увеличи и добави стойността за PCR тест, обясни Балтов.