Повече от 200 лечебни заведения в страната са въвели устройства за пръстови идентификация. Това каза в Плевен заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.
За първи път в университетска болница “Георги Странски“, която не е в пилотния проект, демонстрираха въвеждането на пръстов идентификатор на пациент, съобщава БНР.
В плевенската университетска болница вече има 49 устройства за въвеждане на пръстови идентификатори при прием на пациенти, които ще заработят активно през следващите дни.
„Не се изисква идентификация за пациенти, които се хоспитализират по спешност. Първата ни задача като лекари е да помогнем да бъде спасен техния живот. Системата с нищо не е по-различна от начина, по който се работеше досега с личните карти. Всички изключения, които бяха допускани преди, са увеличени, с изключение по медицински причини“, обясни Шарков.
Заместник-министърът на здравеопазването допълни, че Националната здравноосигурителна каса (ННЗОК) е длъжна да охранява средствата на здравноосигурените лица. Пациентите за първи път имат възможност сами да контролират парите, които са внесли в Касата.