Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поредните промени в здравеопазването - уж добри идеи, но през задната врата

23 октомври 2018, 10:00 часа • 2912 прочитания

Ние, мъжете, се радваме на мегаоргани. Така бившият служебен здравен министър д-р Мирослав Ненков коментира готвената генерална промяна в здравната ни система.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Такава промяна не може да мине през задната врата, категоричен беше Ненков, визирайки как промените се готвят през преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК.

Проблемът е колко новият мегаорган ще е ефективен, заяви Ненков пред Нова телевизия, визирайки новата Агенция за медицински надзор. И веднага постави въпрос – как със закон, който функционира една година, ще се променят четири-пет закони, които например управляват Фонда за лечение на деца (бел. ред. – идеята е този фонд да се закрие и да се влее в НЗОК). Според Ненков идеята била с допълнителните 500 млн. лева, които влизат в здравеопазването, да се направи нещо смислено. Има опити да бъдат ограничени разходите, но една административна инфраструктура да определя с кое лекарство да се лекува не е добра идея, обобщи лекарят. Не е задължително най-евтиното лекарство да е най-лошото, а най-скъпото да е най-хубавото, обобщи Ненков.

Досега децата и семействата търсеха само оферти, подаваха документи и в НЗОК, и във Фонда. След реформата на едно място ще се подават документи, работата с родителите и децата ще се облекчи. Няма да има негативно отражение за лечението на децата в чужбина, а просто ще се съчетаят най-добрите практики на касата и на Фонда." Това увери зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева в интервю за bTV.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

По думите ѝ лечението, свързано с трансплантациите, ще се осъществява от Касата, т.е. отново ще има един източник на финансиране. Начева допълни, че в дейността на Фонда за лечение на деца, Комисията за лечение в чужбина и Агенцията по трансплантации е имало пропуски и е настъпил момента за промяна. Засега не е ясно, дали Общественият съвет към фонда ще остане.

"Предвиден е трансфер от бюджета към Фонда за лечение на деца от 14 милиона лева и още 2 милиона за Комисията за лечение в чужбина. Касата ще продължи да финансира тези структури. Това ще помогне да се подобри административния капацитет без да се нарушат функциите и контрола, които двете структури са изпълнявали", подчерта Начева.

Готвените промени

Всъщност в пълнота те не са видели бял свят т.е. да бъдат обявени публично и за тях се съди само от информация на парче. Вчера, 22 октомври, имаше обсъждане на бюджета на НЗОК от Надзорния съвет на Касата, на който бяха обсъдени новите идеи. На челно място е идеята за създаване на Агенция за медицински надзор. Там се прехвърлят почти всички административни дейности. Агенцията ще извършва регистрация на лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите, издаване на разрешения за осъществяване на лечебна дейност за лечебните заведения за болнична помощ, центровете за психично здраве, центровете за кожно-венерически заболявания, комплексните онкологични центрове, домовете за медикосоциални грижи и диализните центрове. Освен това, в новата агенция ще се влеят Изпълнителната агенция по трансплантация и дейностите по асистирана репордукция.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Агенцията за медицински надзор би следвало да има назначен директор до 3 месеца след влизането на закона в сила, т.е. до края на март 2019 г. В същия срок трябва да е готова и наредба на здравния министър с медицинските стандарти по всички медицински специалности и някои отделни медицински дейности. След влизането й в сила лечебните заведения ще имат 1 година преходен период, за да се приведат в съответствие с тях и да подадат заявление до агенцията за получаване на ново удостоверение за регистрация и ново разрешение за осъществяване на лечебна дейност. На агенцията се възлага надежда да започне да осъществява реален контрол, като прави планови проверки на всички лечебни заведения на всеки две години.

Ако бъдат одобрени промените, откриването на нови болници ще става с разрешението на парламента, а не на здравното министерство, както е сега - значително по-утежнена процедура, коментира в. "Сега". Болниците ще могат да сключват договори за диагностика със скенер или ядрено-магнитен резонанс само ако в региона липсват такива апаратури. Предвидено е и НЗОК да заплаща само медицинските дейности, извършени от лекари на основен трудов договор в съответната болница.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес