Не отговаря на истината изнесената информация, че съм заявил невярна информация в своето изслушване в процедурата за избор на нов управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това заяви единственият кандидат за управител на НЗОК Станимир Михайлов, визирайки казуса с фирмата си "Балкан Кредит" АД.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Михайлов изрично пояснява, че пред здравната комисия в парламента е казал следното: Дружеството "Балкан Кредит" АД не е подавало декларация за действителен собственик пред Търговския регистър, но е подавало необходимата информация пред ДАНС.
Нещо повече - той представя отговор от ДАНС до депутата от ПП-ДБ Васил Пандов, подписан от председателя на ДАНС Пламен Тончев. В него пише, че "Балкан Кредит" е подал план за обучение за мерките за контрол и предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма, като това е станало през 2019 година. Това задължение за всички фирми е отпаднало през 2020 година, става ясно още от отговора на ДАНС.
"Процедурата за деклариране на действителен собственик никога не се е развивала пред ДАНС, а само пред Търговския регистър към Агенция по вписванията. Следователно няма как тази информация да е декларирана пред ДАНС. Първоначалният отговор на ДАНС е провокиран от въпроса, зададен от Комисията по здравеопазване в НС, който представлява едно тълкуване на моя отговор, а не действителното съдържание на отговора. Това запитване не беше съгласувано с мен и не ми беше предоставена възможност да изясня конкретната фактическа обстановка. Неговата цел беше името на тази институция да бъде развято като знаме в публикациите срещу мен", посочва Михайлов.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
В писмото до Пандов обаче се казва и, че "Балкан Кредит" не е подал вътрешни правила за контрол и предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма, но това задължение отпада през 2019 година. Също през 2019 е отпаднало задължението да подаваш уведомление като задължено лице по чл. 4, т. 13, 19, 20, 25, 27-29 от Закона за мерките срещу изпирането на пари - според ДАНС дотогава за "Балкан Кредит" такова уведомление не е подавано, като се брои от периода 01.01.2017 година. Същото е положението и с вътрешните правила за контрол, упоменати в началото на параграфа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
ОЩЕ: ДАНС препъна единствения кандидат за управител на НЗОК
Кой е действителен собственик на "Балкан Кредит"?
Съгласно обяснението на Михайлов, това са две дружества, които са собственост на съпругата му. Тя е едноличен собственик на капитала на дружество "Медитеранео 1" ЕООД, ЕИК 205495518 – собственик на 40 000 обикновени акции или 80% от капитала на "Балкан Кредит" АД съпругата ми е едноличен собственик на капитала на дружество "Буллузо" ЕООД, ЕИК 831846038 – собственик на 10 000 обикновени акции или 20% от капитала на "Балкан Кредит" АД.
"Двете дружества бяха еднолична моя собственост до миналата седмица, когато във връзка със стартиралата процедура по избор на управител на НЗОК, прехвърлих дяловете им на моята съпруга. Декларацията е депозирана в Търговския регистър към Агенция по вписванията със заявление образец Б7 с вх. н. 20230725163050. С това считам, че този въпрос е напълно изяснен и приключен", добавя Михайлов.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати