Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парите от НЗОК трябва да се разпределят по нов начин от март

27 февруари 2015, 20:49 часа • 25133 прочитания

По-дълги листи на чакащите в болниците и различен начин на разпределяне на парите от НЗОК. Тази промяна ще влезе в сила от март, когато в сила влиза нова методика на разплащане с лечебните заведения.

По стария начин с първоначално изплащане на предвидените за месеца пари, а после, след проверки - и на надлимитната дейност в болниците ще се работи до края на февруари. В началото на следващия месец Министерският съвет трябва да излезе с методиката, по която ще се определя финансирането оттук нататък.

Според едната новост бюджетите ще се разпределят от Районните каси и всяко лечебно заведение, което надхвърли предвидените за месеца пари, съответно ще получи с толкова по-малко през следващия, обяснява bTV.

От месец март парите на лечебните заведения ще се преизчисляват всеки месец. Всяка болница ще получава пари за надлимитната си дейност от средствата предвидени за нея за годината. Тоест, ако болницата Х има 5 лв. над лимит, а Y – 100 лв., на едната ще бъдат отнети 5 лв. от парите за следващия месец, а на другата – 100 лв.

„При този нов начин на разпределяне, като се тегли чертата в средата на годината, можем да кажем дали няма опасност някои болници да са си поизхарчили парите. И в правилата, и в методиката е записано, че трябва да се формират листи на чакащите, тоест да се прецизират болните - кои са спешни и кои търпят отлагане. Мисля, че е крайно време това да стане в България, след като цял свят го прави”, обясни управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова.

Как ще се правята изчисленията все още не е ясно. „Всички знаем, че повечето упреци са към нас, че източваме Здравната каса, но моето мнение е, че много болници си работят, има много болни, които наистина се нуждаят от болнична помощ и искаме това да ни се плати на 100%”, заяви управителят на Първа МБАЛ в София д-р Цветомир Димитров.

Неясноти има и в по-малките болници. „Не може да се прогнозира и именно затова ще се въведе това понятие, според израза на Касата и на министерството - листа на чакащи пациенти, но българинът не е свикнал да чака. Българинът е свикнал да получава веднага и на място високо специализирана медицинска помощ”, посочи началникът на отдел „Организация и лечебна дейност” в севлиевската болница „Д-р Стойчо Христов" д-р Пламен Данаилов.

Част от пациентите там нямат осигуровки и лечението им е за сметка на болницата. Затова не им се мисли какво ще стане, ако нямат достъп до нея. „То туй означава един по един да мреме. Това е. Какво да правим друго, къде ще отидем? Хората нямат и пари, не могат да отидат в другите градове”, коментира пациентът Марин Цвятков.

На всеки три месеца НЗОК ще прави рекапитулация. Ако за половин година се види, че предвидените пари продължават да бъдат надхвърляни, може да се стигне и до намаляване на цените на кличните пътеки.

Новият начин на разплащане трябва да влезе в сила от месец март, но реално може да настъпи промяна, защото първо методиката трябва да бъде готова и да мине през одобрение от Министерския съвет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес