Краткосрочни и дългосрочни мерки за излизане от създалата са ситуация лекарствата в страната е предложила Националната пациентска организация. Това е станало на среща на представители на организацията с премиера Бойко Борисов.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Краткосрочните мерки включват бързи преговори на министерството на здравеопазването и НЗОК с представители на фармацевтичната индустрия за доставката на необходимите лекарства на приемливи цени, а също така мерки срещу лобизма, за да могат българските пациенти да се лекуват по правилата в Европейския съюз.
Дългосрочните мерки са по-важни и включват ясно разписана концепция за лекарствата в България, която все още не съществува, а също така национална здравна стратегия. Последната трябва да определи развитието на цялата болнична и ивънболнична инфраструктура, която е морално и материално остаряла. Това се вижда по резултатите днес – фалирали болници и липса на адекватна лечебна помощ. Трябва да вървим в посока на развитие на здравно-осигурителния модел, така че повече пари да се събират чрез публични фондове и когато човек се разболее да не се налага да си продава имота.
„Време е да се спрат течовете в здравната система. Спекулантите и тези, които си позволяват да си играят с нашите пари и на наш гръб да печелят и след това да няма пари за лекарства на пациентите, трябва да бъдат спрени. Ще подкрепим всяко усилие на българското правителство и институции, които целят това“, заяви д-р Станимир Хасарджиев, председател на Националната пациентска организация, предаде БГНЕС.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Според него трябва да се види къде изтичат парите и тези неща трябва да бъдат прекратени, защото само тогава можем да сме сигурни, че всеки лев, който излиза от нашите джобове под формата на вноски и данъци достига до тези, които имат нужда.
„Трябва ни нов модел, за да имаме достъпно здравеопазване. Не трябва да се забравя, че то е инвестиция, а не разход“, каза д-р Хасарджиев.
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник