Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От РЗИ София се обидиха, че трябва да създадат организация за даване на ваксини на личните лекари

28 април 2021, 07:31 часа • 4857 прочитания

Няма нужда здравния министър да ни организира. Столичната РЗИ има правомощия, има компетенции, действа според тях. Това заяви д-р Ирина Гайтаневска, директор дирекция "Епидемиология и контрол на заразните болести" в РЗИ София, след вчерашния скандал в инспекцията и буквално бой между лични лекари и охранители на РЗИ заради опашка за ваксини.

Изготвя се часови график, кога ще се раздават ваксини на лечебни заведения, на диагностично-консултативни центрове, посочи Гайтаневска. Според нея, личните лекари не са се информирали – имало поток за лични лекари, имало поток и за лечебни заведения т.е. два отделни пункта.

Защо тогава има опашка от лични лекари – предупредени са кога да дойдат, а те идват 3 часа преди да дойде ваксината. Ние знаем кога точно ще дойде препаратът, посочи Гайтаневска пред Нова телевизия. Ние трябва буквално за минути да разпределим (РНК) ваксината и за минути да я раздадем, каза още тя. Припомняме, че ваксините на Pfizer и Moderna се нуждаят от съхранение при по-ниски температури, отколкото в нормални хладилници (2-8 градуса).

Това, което зависи от правомощията на РЗИ София – личните лекари получават информация на имейлите си кога ще пристигне ваксината и кога да дойдат. Ако дойдат 3-4 часа по-рано, става опашка, повтори д-р Гайтаневска. Хвърля се топката в нашата градина – ние да им създадем организацията, обиди се тя.

Знаят много добре как се раздават ваксини – част от тях идват неподготвени, с непопълнени документи. Не е възможно всеки лекар да има отделен час, защото личните лекари работят по различен график, продължи с обясненията д-р Гайтаневска. "Невъзможно е РЗИ София да направи план-график", казва и здравният министър проф. Костадин Ангелов.

Припомняме, че личните лекари работят като самостоятелни единици, един вид "еднолични търговци". А от думите на д-р Гайтаневска стана ясно, че никой в РЗИ не знае каква организация има в чужбина за раздаване на ваксини, за да почерпи опит, след като нашият опит доведе дотук.

Нейната колежка д-р Костадинка Пачаръзова, също директор в РЗИ София, я защити - организацията била достатъчно добра. Не можело да се дава ваксина по куриер, уточни тя пред БНТ и също изкара аргумента, че не можело да се направи график, защото личните лекари работели по различно време. Лично аз слизах и говорех с възмутени колеги, които бяха дошли в 10:30 часа, преди ваксината да дойде.

Не знам защо се обсъжда този проблем. Колегите сега получават втората ваксина. 21 дни е достатъчен период да се направи логистика, опонира д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на Българския лекарски съюз (БЛС). По думите му, личните лекари дори са готови да платят за логистика. "Няма нерешими проблеми - има ниво мениджмънт", подчерта той и предупреди - дали ако стоиш с хладилна чанта няколко часа за РНК ваксина и после още известно време, докато сложиш ваксината в своя хладилник, няма да стане нещо?

"Не може да се случи това, което искат личните лекари", настоя д-р Пачаръзова. Не можело само от РЗИ София да се реши дали да има други пунктове, където да се раздават ваксини, добави тя.

Още: Д-р Георги Миндов: В коя страна бият лекарите, които искат да се ваксинират?

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес