Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Още един личен лекар поиска допълнителна информация за ваксините срещу коронавирус

16 февруари 2021, 08:30 часа • 2307 прочитания

На някои въпроси в кратката на характеристика на ваксините няма отговор. Трябва да се отговори как да се процедира при различни видове заболявания. Това заяви зам.-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов.

Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции

Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София

Според Брънзалов, успех в борбата с пандемията ще има само ако все повече лекари се включват в процеса на ваксинация. Той призова всички пациенти да бъдат точни и акуратни т.е. при ваксинацията да се спазват предвидените часове за всеки пациент.

В България има и от трите вида ваксина, но най-удобна като логистика е оксфордската (на AstraZeneca), каза още Брънзалов пред БНТ. Но той призна, че реимунизацията при нея ще е по-проблематично – защото срокът за втората доза е между 4 и 12 седмици.

Не може личен лекар да откаже ваксинация срещу коронавируса. И етично, и нормативно е уредено, категоричен беше личният лекар.

Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка

Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев

Подписването на информирано съгласие означава, че пациентът е информиран. Оттам-нататък, ако има някакъв страничен ефект извън описаните от производителя, пациентът може да подаде сигнал. Но за мен е по-скоро по-опасно, че информираното съгласие в България е лист хартия и вината се хвърля върху пациента. Това заяви д-р Станимир Хасържиев, председател на Националната пациентска организация. Той беше категоричен – на пациента следва да се обясни на разбираем език!

Има известни опасения относно хроничноболните – защото те се притесняват повече. Но няма нищо при тези ваксини, което да е по-специфично като медицинско поведение, смята Хасърджиев. "С право хората искат да знаят", каза той.

Хасърджиев смята, че се виждат "всички тежки пропуски на системата ни", визирайки здравеопазването. Липсва редът - на уведомяване, на записване, заяви лекарят. Той е и на мнение, че подходът да се ваксинират колкото се може повече хора с първа доза е правилният, а не да се пази втора доза. Около 1% са ваксинираните в България - "не вярвам в скоро време да имаме такива количества ваксина, че да се къпем в тях. Няма по-вредно нещо от смъртта и тежките усложнения, които коронавирусът предизвиква", заяви д-р Хасърджиев. Той не вярва и, че ще се въведат ваксинационни паспорти.

Същевременно Националната телевизия показа и личен лекар от Пловдив, който твърди, че засега предпочитанията на пациентите са към РНК ваксините – тази на AstraZeneca не е търсена.

Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни

Още: Покачва се броят на болните пред лекарските кабинети

Наш вирусолог: Заразността на коронавируса се понижава, с ваксините го притискаме в ъгъла

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес