Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Орязаха парите за лечение на наркозависими

26 септември 2014, 09:23 часа • 31270 прочитания

Служебното правителство отпусна 100 млн. лв. за какви ли не дейности, но оряза драстично единствената възможност на доста хора да получат шанс за живот.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

След като месеци наред България нямаше никаква Национална стратегия за борба с наркотиците за следващите четири години, през юли тя най-сетне бе приета, а заедно с нея и План за действие. Малко по-късно бе приет и финансовия план. Според него, за лечение и психосоциална рехабилитация на употребяващите наркотици в програмите тип терапевтична общност са предвидени 680 400 лв. за 2014 година. За програмите тип дневен център сумата е 269 640 лв. С тези пари се осигуряват безплатни бройки за лечение в иначе скъпи програми, недостъпни за повечето семейства. Заради закъснението и "дупката" във финансирането, оголила се още през март тази година, програмите бяха поставени в затруднено положение, тъй като със собствени средства се наложи да довършат лечението на редица пациенти, влезли като бенефициенти на държавната помощ.

Финансираните бройки се очакват с голямо нетърпение, всички програми имат списъци на чакащи. Вместо обещаната сума, обаче, Министерството на здравеопазването отпуска половината. Всъщност общата сума за лечение за тази година е 60 000 лв., разпределени сред няколко програми.

Реално не повече от 20 души могат да се възползват от единствения начин да се лекуват в резидентните програми и дневните центрове. За Националната телефонна линия за наркотични вещества във финансовия план бяха предвидени 15 000 лева, но те не се отпускат.

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Лечението на наркозависими пациенти у нас е грижа предимно на семействата, които трябва да осигурят финансирането. Психотерапевтичните програми са скъпи, така е навсякъде по света, но в много държави те са безплатни за пациентите. Разходите се покриват от техните или на родителите им здравни осигуровки. У нас, за да покрие подобно лечение, което трае около 9 месеца, семейството трябва да осигури суми от порядъка на 6 до 11 хиляди лева. 30 000 са употребяващите хероин у нас, които предимно търсят подобно лечение.

Другият начин са метадоновите програми и безплатните рехабилитационни центрове, познати като комуни, базирани към евангелската и католическата църква в Испания и Италия. Липсата на грижа в държавата доведе дотам, хиляди български наркозависими младежи да пътуват в други страни, а липсата пък на всякаква система за ресоциализация у нас нерядко ги връща обратно към наркотиците.

През 2006 година парламентът гласува 1% от акциза на алкохол и цигари да бъде отделян за лечение на зависимости, но до този момент, въпреки все още действащото решение, нито лев не е отделян от държавата за тази цел.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес