Експерти предложиха имунизационният календар да бъде осъвременен, като една от главните промени е ваксината срещу варицела да влезе в него и съответно да стане задължителна.
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Предложението беше обсъдено по време на кръгла маса на тема: "Съвременни предизвикателства в профилактиката на ваксинопредотвратимите заболявания", организирана от Българското сдружение по иновативна медицина.
Те изтъкнаха, че от варицела годишно у нас се разболяват около 30 000 души и в някои случаи води до сериозни усложнения и хоспитализация. По думите им обаче преди това трябва да се направи ясна преценка коя ваксина да се използва и на каква възраст е най-добре да се поставя.
Коментирано беше и предложението за въвеждане на бустерна доза дифтерия, тетанус и коклюш при юноши, както и отмяната на още един от приемите на ваксината срещу туберкулоза.
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Сред обсъжданите теми беше още предстоящият грипен сезон и необходимостта от предпазни мерки. Медиците препоръчват поставяне на противогрипни ваксини, което е добре да се случи в края на септември и началото на октомври, като това се отнася особено за хората над 65-годишна възраст и всички възрастни и деца, страдащи от хронични заболявания. Експертите изтъкнаха и високият риск от усложнения при бременни жени и медицински специалисти, предаде OFFNews.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Бяха представени данни за все още слабото покритие с противогрипни ваксини в някои страни от ЕС и за относително високата смъртност от грип навсякъде по света. За разлика от някои държави, като Холандия и Великобритания, където ваксинационното покритие срещу грип при рисковите групи достига 75%, България е една от страните с най-ниско покритие с противогрипна ваксинация в рисковите групи - под 2%.
Бяха обсъдени и необходимостта и възможността от изготвянето и приемането на Национална програма за развитие на имунопрофилактиката в България, която да включва и мерки за предпазване от сезонния грип.