Витамин В3, изглежда, повишава ефективността на имунния отговор на тялото в борбата с рака. Това установиха американски учени от Университета в Минесота, като статията им е публикувана в списание „Science Translational Medicine“.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Проучването е сравнително малко по мащаб - обхваща 30 души, но дава обнадеждаващи резултати.
В първото клинично изпитване учените са тествали комбинация от стандартна терапия с моноклонални антитела и никотинамид (ниацин). 19 от 30-те пациенти са били с напреднал неходжкинов лимфом (NHL). Никотинамидът, известен още като витамин В3, е третирал NK клетките - вид бели кръвни клетки, чиято задача е елиминирането на туморни и вирус-инфектирани клетки.
Още: 9 мощни хранителни вещества, които борят раковите клетки
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Нов подход
Преди изследването опитите на други екипи да използват вливания на естествени клетки убийци като терапевтично средство за лечение на левкемии, лимфоми и други злокачествени заболявания на кръвта невинаги са били ефективни. Лекарите са се сблъсквали с проблем - някои хора просто не са реагирали на лечението, което се е предлагало след неуспех на стандартната терапия.
Сега обаче - в уникален подход към тази нова форма на лечение на рака, учени от отделението по хематология, онкология и трансплантация в Университета на Минесота са разработили начин за повишаване на ефективността на естествените клетки убийци, което засилва ролята им като терапевтично средство. Иновативният подход засилва въздействието на естествените NK и води до ремисии при пациенти с иначе неподатливи на лечение ракови заболявания.
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Витамин В3 снижава риска от рак на кожата
Резултатите
"Проведохме първото клинично изпитване в човешка фаза 1, в което тествахме трансфер на естествени клетки убийци с IL-15 и никотинамид, комбинирани с моноклонални антитела, при пациенти с рецидивирал или рефрактерен неходжкинов лимфом и множествен миелом", обяснява един от ръководителите в "Science Translational Medicine".
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Снимка: Thinkstock
В малкото предварително проучване той и сътрудниците му установяват, че никотинамидът не само повишава активността на естествените клетки убийци, но и увеличава тяхната устойчивост в кръвта. Освен това засилва способността на тези клетки не само да издирват раковите клетки, но и да ги унищожават с лекота, представя обобщение на резултатите изданието Medical Express.
Още: Суперклетки убийци победиха рак в краен стадий
Комбинацията от подсилени с никотинамид (B3) естествени клетки убийци (NK) и лечение с моноклонални антитела е безопасна при 30 пациенти, включително 20 с рецидивирал или трудно лечим неходжкинов лимфом. Сред 19 пациенти с неходжкинов лимфом 11 са показали пълен отговор, а при трима е имало частичен отговор в рамките на 28 дни от лечението.
Изглежда, че никотинамидът предпазва естествените клетки убийци от оксидативен стрес, като същевременно повишава способността им да се насочват към лимфните възли, установява екипът от учени.
Заключението на авторите на проучването е, че новата стратегия за трансфер трябва да бъде допълнително проучена в по-големи клинични изпитвания.
Още: Учени установиха слабото място на раковите клетки