Ще се опитаме да въведем един персонален аналитичен финансов документ, който ще бъде издаван заедно с епикризата на съответния пациент, който излиза от лечебно заведение и в която да бъде посочено каква дейност му е извършена. Това ще бъде и контрол от самия пациент, прочитайки наистина дали това е извършено или не.
Още: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо
Още: Лечение на парче и без информация за родителите: Ужасното състояние на детското здравеопазване у нас
Това е важно и за нас за остойностяване. Това заяви д-р Глинка Комитов - управител на Националната здравноосигурителна каса, след обсъждането с министър Илко Семерджиев и с представители на Българския лекарски съюз на новия Национален рамков договор, предаде БГНЕС.
“Остойностяване не може да се прави нито в Министерство на финансите, нито в Министерство на здравеопазването. Стойностите на съответната дейност се определят от тези, които предлагат услугата или медицински дейности, затова те трябва да напишат след като тази дейност е извършена на пациента, да напишат цената в този документ т.нар. персонален аналитичен финансов документ.
Този документ ще остане в касата и един екземпляр ще остане за пациентите, за да може да се събере информация колко струва дейността по съответната клинична пътека, тъй като говорим за болнична медицинска помощ.
Още: 27 жени са потърсили помощ в "Пирогов" след поставяне на ботулинов токсин
Още: Бившият образователен министър оглави институт, който сам е създал
Става дума за остойностяване на медицинската дейност в лечебните заведения за болнична помощ или в частност - реално остойностяване на клиничните пътеки. “Всички говорим, че има префинансиране или недофинансиране, че системата е недофинансирана. Нека те да си кажат колко им струва”, каза той.
Според него отдавна е трябвало да бъде направено така че основният пакет на медицинската дейност да бъде адекватен на събрания финансов ресурс и ако ние знаем колко струва и ако тези пари не стигат за финансиране на основния пакет, има два варианта - или да се намали основният пакет, или да се увеличат средствата, които се събират. Това обаче ще се разбере, след като се отчете каква е стойността на извършената дейност, защото е константна болничната дейност през последните години и е около над 2 млн. лв.
Още: ВАС с важно решение за Националната здравноинформационна система
Още: Кабинетът смени председателя на надзорния съвет на НЗОК
Относно това каква е гаранцията, че няма да е надписана дейността в този фиш, д-р Комитов коментира, че вероятно гаранцията ще бъде това, че ще се иска този фиш да бъде по счетоводни данни, а тогава вече той не вярва някоя болница да дава различи счетоводни данни, защото там вече други органи се намесват, допълни той.
Предвиждаме НЗОК да въведе 3-4 механизма, които са за лекарствената политика, с които да се намалят разходите за лекарства.