НЗОК е обезпечила лечението на българските граждани в чужбина, независимо от пандемията, съобщиха от касата.
Още: Д-р Диана Моландър: Как да не качим килограми по празниците без диети
Още: Медицинският хеликоптер транспортира жена в тежко състояние от Благоевград до София
През първите шест месеца на 2021 г., независимо от обявеното извънредно положение във връзка с пандемията от COVID-19, Специализираната комисия за разглеждане на искания за издаване на разрешение за получаване на подходящо планово лечение извън държавата членка по пребиваване и за разглеждане искания за издаване на предварително разрешение за последващо възстановяване на разходите за трансгранично здравно обслужване в Централното управление на Националната здравноосигурителна каса (ЦУ на НЗОК) е разгледала постъпилите 255 преписки, включващи заявления за планово лечение на територията на ЕС по реда на европейските регламенти, за одобрено лечение по реда на Наредба № 2 на Министерството на здравеопазването (МЗ) от 27 март 2019 г. и искания за трансгранично здравно обслужване по реда на Директива 2011/24/ЕС, както следва:
по реда на европейските регламенти - 148 бр. (от тях 137 са за лица на възраст над 18 години и 11 - за деца);
за одобрено лечение по реда на Наредба № 2 на МЗ - 809 бр.;
Още: Близо 3 500 души са потърсили помощ в "Пирогов" по празниците
Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700
за трансгранично здравно обслужване по реда на Директива 2011/24/ЕС и Наредба № 5 на МЗ от 21.03.2014 г. за условията и реда за упражняване правата на пациентите при трансгранично здравно обслужване - 2 бр.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Издадени са 32 разрешения за провеждане на планово лечение в чужбина (ЕС), заплащано от НЗОК (с формуляр S2) по постъпили нови заявления, след съответното разглеждане и одобрение на база получени становища от консултантите на НЗОК по профила на заболяването.
За провеждане на планово лечение в чужбина (ЕС) по реда на европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност, както и за провеждане на лечение в чужбина на лица на възраст под 18 години и над 18-годишна възраст с формуляр S2 (по реда на Наредба № 2) за първите 6 месеца на 2021 г. са издадени 222 формуляра S2, в това число - по заявления за продължаващо лечение и контролни прегледи на пациенти, както и издадените формуляри по реда на Наредба № 2 на МЗ, за които са приложими механизмите за координация на системите за социална сигурност.
Най-честата патология при пациентите под 18-годишна възраст, за която са издавани формуляри S2, включва: ортопедични операции, вкл. с ортезолечение (коригиращи при ДЦП, вродена псевдоартроза, хипоплазия и др.); сарком на Юинг – за комплексно лечение; очна патология (ретинобластоми, вродена катаракта/глаукома, ретинопатия на недоносеното); вродени аномалии (микротия/атрезия на ухо, вродени лимфангиоми/хемангиоми); онкологични заболявания и др.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Най-честите диагнози и заболявания при лица над 18-годишна възраст, за които са издавани формуляри за планово лечение в чужбина, са за онкологични заболявания: малигнен меланом на хороидеята (за комплексно органосъхраняващо лечение с протонтерапия, последващи операции и проследяване); ортопедични заболявания (сарком на Юинг, хондросаркоми) – за оперативно лечение и евентуално протезиране; за проследяване при състояние след трансплантация в чужбина на органи (бъбрек, бял дроб) или след алогенна костно-мозъчна трансплантация при малигнени хематологични заболявания; за химиотерапия/таргетна терапия при онкологични заболявания, за комплексно рехабилитационно лечение и др.
От всички издадени формуляри, върнатите неизползвани оригинали са 10 бр., като основната причина е отлагане на първоначално планираните дати за прием от чуждите лечебни заведения заради пандемията. Впоследствие формулярите са преиздадени за друг период на лечение, след определяне на нови дати за прием от страна на чуждите клиники.
В Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г. са предвидени трансфери за медицинска помощ за дейности във връзка с лечението на лица до 18-годишна възраст по чл. 82, ал. 1а, 3 а 6 от Закона за здравето – 12 млн. лв., както и за лица над 18-годишна възраст по чл. 82, ал.1а и 6 от Закона за здравето – 2 млн. лв.
Към 30.06.2021 г. НЗОК е извършила разходи за одобрено лечение по реда на Наредба № 2 на МЗ от 27 март 2019 г. на лица до 18-годишна възраст в размер на 14 771 328, 86 лв, както следва:
за лечение в България - 10 479 385, 57 лв.;
за лечение в чужбина - 4 291 943, 29лв.
Разходите за одобрено лечение по реда на Наредба № 2 от 27 март 2019 г. на лица над 18-годишна възраст са в размер на 1 125 436, 25 лв.