Засега за България вирусът от Китай не представлява заплаха, тъй като сме доста далеч от основните туристически потоци и от мястото на възникване, увери пред БНР главният санитарен инспектор д-р Ангел Кунчев. "Но много внимателно следим ситуацията, за да сме подготвени. Ключовото в тези моменти е (и китайските власти, и Световната здравна организация работят много сериозно) създаването на диагностични китове, които много бързо могат да поставят диагнозата в този случай, за да имаме готовност за реакция", отбеляза експертът.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Световната здравна организация свиква извънредна среща на 22 януари заради появата на новия вирус в Китай.
Ситуацията е паралелна с тази на тежкия остър респираторен синдром, след това със средиземноморския, който се развиваше основно в Саудитска Арабия и Кувейт, заяви д-р Кунчев.
"Все става въпрос за коронавируси, все са нови, все идват от животинския свят. Хубавото и при трите е, че предаването от човек на човек не е толкова лесно, не е толкова ефективно и това ограничава доста бързото развитие на епидемията. Но пък, имайки предвид, че вирусите са много бързо изменчиви, може да се очаква, че в някакъв период и това ще бъде постигнато и тогава вече опасността за човечеството наистина нараства.“
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Припомняме, че болестта, която е подобна на Тежкия остър респираторен синдром (ТОРС), беше открита първоначално в град Ухан, но вече се разпростря в други градове и дори съседни държави. През 2002-2003 ТОРС отне живота на поне 650 души в Китай и Хонконг по време на голяма епидемия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
В момента потвърдените случаи на новия коронавирус са 218, като в понеделник здравните власти в Китай обявиха откриването на още заразени хора. За първи път бяха регистрирани случаи в Пекин и Шанхай - двете най-големи метрополии в страната. Досега от болестта са починали трима души. Учените бързат да установят как се предава вируса, като се смята че пазар за морска храна в Ухан е мястото, от което е тръгнала заразата. Засега има потвърждение, че болестта се предава от човек на човек. Джонг Наншан, известен вирусолог в Китай, който помогна да бъде установен мащаба на епидемията през 2002-2003 казва, че няма нужда заразените да са пътували до Ухан, защото болестта очевидно се предава от човек на човек. Повече подробности в ТАЗИ СТАТИЯ.
У нас пикът на грипни заболявания се очаква другия месец.
Тази година има значително по-голям интерес към ваксините срещу грипни заболявания, обясни още д-р Ангел Кунчев.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
"Обикновено в предните години в България са внасяни между 120, 130 до 150 хиляди дози. Тази година по двете направления - и по програмата, и на свободен пазар бяха внесени близо 270 хиляди и те свършиха към края на ноември."
Все още е сравнително ниска заболеваемостта от грип в страната, около 135 -140 души на 10 хиляди, съобщи Кунчев.
"Но има отделни области, общини - Бургаско, Хасково, Сливен, Монтана, където се движи около 200. А има и отделни общини, където е вече наистина в почти епидемични размери, но този процес ще продължи и следващата една-две седмици."
Вероятно най-голям брой болни от грип ще бъдат регистрирани в началото на февруари.
Ваксина може да се поставя по всяко време, но по-добрият период е октомври - декември, за да има организмът повече време да изработи имунитет в рамките на 20-30 дни, уточни главният здравен инспектор.
"Той да е достатъчно напрегнат и защитен. Но така или иначе този период мина. Също се изконсумираха и ваксините, които бяха внесени в страната и по програмата за безплатна имунизация на възрастни хора, и на свободния пазар. Тази година имаме един доста по-голям - между 270-280 хиляди души контингент, който е предпазен, но на фона на населението в страната, това няма как да повлияе на грипната епидемия", коментира д-р Кунчев.
Първите количества -1 200 дози ваксини срещу варицела са доставени в страната и се очаква одобрението на Изпълнителната агенция по лекарствата, за да бъдат пуснати на свободния пазар, обяви още Кунчев. "От средата на годината очакваме и по-сериозни количества, така че всеки, който желае да не се налага да обикаля в чужбина, а да може да си купи ваксината в страната."
Имунизацията срещу варицела трябва да се извършва чрез личния лекар. Противопоказанията касаят само хората с алергии към някои от съставките във ваксината.
"След навършване на една година няма ограничения във възрастта - чак до 65. Всеки, който желае, може да си я постави. Тя се прави с два приема, през минимум един месец", уточни д-р Кунчев.