Четири години след появата на Covid-19 вирусът ни атакува с нов вариант, наречен ХЕС.
Още: Директорът на Столичната педиатрия с добри новини за детето с менингококова инфекция
Още: Започва изграждането на нова хеликоптерна площадка
"Вирусът продължава да се променя, в това няма нищо необичайно, тъй като това им помага да оцелеят. Не бива да го подценяваме. Очакванията са да не се различава от циркулиращите в момента варианти както по отношение на тежестта на заболяването, така и по отношение на ефективността на ваксините", заяви вирусологът проф. Радостина Александрова.
ОЩЕ: Започва имунизирането с новите ваксини срещу Covid-19
По думите ѝ пробите на новия вариант, които са доказани досега, са около 550.
Още: Кардиолог предупреждава колко е опасна смяната на часовото време
Още: Ако си купим ваксина сами: От понеделник имунизират срещу менингококова инфекция
"Очакванията са, че това е вариант, който може би ще се наложи като доминиращ в бъдеще, но той все още се намира в началото на пътя си и са му нужни може би седмици, месеци, за да изпревари тези, които в момента доминират. Според някои специалисти това може да се случи през зимата. Симптомите са, които познаваме - температура, треска, болки в гърлото, кашлица, евентуално загуба на обоняние или вкус, умора, задух", допълни проф. Александрова за Bulgaria ON AIR.
Ваксината ще продължи да действа
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вече дишат сами: Д-р Валентин Димитров с добри новини за пациентите от Кочани
При някои хора ще протича много леко, в други случаи обаче ще протича по-сериозно", поясни вирусологът. "Определено ваксините, с всичките им несъвършенства, са най-доброто, с което към момента разполагаме", коментира гостът.
Според проф. Александрова времето, което е необходимо да изградим имунитет след ваксинация, е 2-3 седмици. Тя препоръча и поставянето на противогрипна ваксина.