Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нарастват случаите на хора с трудно заздравяващи рани

15 април 2019, 07:55 часа • 10055 прочитания

Пациентите с трудно заздравяващи рани нарастват лавинообразно в последно време. Това заяви пред за Радио"Фокус" – Пловдив д-р Веселина Кабакчиева, хирург в Център за лечение на хронични рани в града. Според нея, случаите се увеличават, защото болните не провеждат съвременно лечение, не търсят консултации със специалист и разчитат, че ще се справят с йодасепт и кислородна вода. Много от пациентите не си дават изобщо сметка, че трудно зарастващите язви са доста опасни, особено когато са в резултат на диабет и могат да доведат дори до ампутация на крайниците.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

За хронични рани се говори, когато язвите са с давност повече от 2 месеца. Те могат да бъдат причинени от съдова недостатъчност, от диабет, от залежаване и обездвижване – декубитални, или като усложнения след оперативни интервенции.

"Засегнати от тях са мъже и жени след 60-годишна възраст и в повечето случаи с лош контрол върху захарната болест", посочи д-р Кабакчиева. Тя посочи, че след преглед лекарите решават според сложността на случая какво лечение да назначат. На пациента се правят кръвни и микробиологични изследвания, за да се установи причината, довела до трудно зарастващата рана. Най-често това е венозен застой. С помощта на различни специалисти се лекува първичното заболяване – кардиолози, ендокринолози, съдови хирурзи. След това се отстранява инфектираната тъкан, овладява се възпалението, овлажнява се и се покрива с различни мехлеми, ползват се и спрейове. В зависимост от етапа на лечението се поставя определен вид съвременна превръзка – хидроколоидни, калциево-алгинатни, сребърни, с водорасли, с мед, хемоглобинови, компресивни.

"Пациенти, за които е подходящо, се включват и на апарат за вакуум терапия, чрез който по специална технология се изтеглят секретите от раната. Той стимулира кръвообръщението и ускорява образуването на нови кръвоносни съдове, нови клетки, резултатът е видим за няколко дни", обясни д-р Кабакчиева. Тя подчерта, че лечението с апарата не е болезнено, а на пациентите не се налага да лежат през цялото време – могат да се придвижват сами в болничната стая. За пълноценното възстановяване обаче е необходимо стриктно да спазват терапевтичния болничен режим.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес