Над 13 млн. лв. има да взема „Аджибадем Сити Клиник“ ЕАД от Столичната здравно-осигурителна каса по оказани услуги над определения й лимит в периода 2015-17 година. Това става ясно от консолидирания годишен доклад за дейността на групата, в която влизат всички дъщерни дружества на компанията в България.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
От друга страна дружеството майка е длъжник по договор за заем, сключен на 18 юли 2017 г. между „Аджибадем Сити Клиник“ ЕАД и „ИНГ Банк“ (Холандия), по силата на който е учредена договорна ипотека на земята и сградата на „Токуда Болница София“, както и залог на всички съществуващи и бъдещи дълготрайни активи на „Аджибадем Сити Клиник“ ЕАД и на дъщерните дружества „Аджибадем Сити Клиник Специализирана Болница за активно лечение по Кардиохирургия Бургас“ ООД и „Аджибадем Сити Клиник Медицински Център Варна“ ЕООД.
Според информация от вестник „24 часа“, потвърдена от няколко независими източника, малко повече от 2 г. след стъпването си в България „Аджибадем“ се изтегля от страната, тъй като компанията майка на турската група имала финансови трусове заради срива на лирата.
В България мега болничната структура се състои от следните лечебни и здравни заведения: „Аджибадем Сити Клиник, Сърдечно - съдов център“ – София; „Аджибадем Сити Клиник, Онкологичен център“ – София; „Аджибадем Сити Клиник Медицински Център Варна“ ЕООД; „Аджибадем Сити Клиник СБАЛ по Кардиохирургия“ ООД – Бургас; „Аджибадем Сити Клиник Медицински център Бургас“ ЕООД; „Хелткеър Консултинг“ ООД - София, „Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда Болница София“ ЕАД; „Аджибадем Сити Клиник ДКЦ Токуда“ ЕАД; „Аджибадем Сити Клиник Хоспис“ ЕООД; „Токуда Център за Клинични Изпитвания“ АД; „Токуда Аптека“ ЕООД; „Аджибадем Сити Клиник Фармасис“ ЕООД.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Акционерният капитал на групата е на стойност над 85 млн. лв. и в нея работят по трудови правоотношения над 2800 човека. Към момента групата е 100% собственост на дружеството „Аджибадем Сити Клиник Б.В.“, регистрирано в Холандия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
То се управлява от двама изпълнителни директори - Мехмед Айдънлар и Ангел Ангелов.
На 20 април 2016 г. „Аджибадем”, заедно със своето дъщерно дружество в Република Македония - болница “Аджъбадем Систина” подписа споразумение за придобиването на Група „Токуда", както и за едновременното придобиване на дружеството съвместно с част от акционерите му.
Сделката за „Аджибадем Сити Клиник“ ЕАД е приключена на 8 юни 2016 г. и е комбинация от изкупуване на акции от излизащите акционери и апортиране на акциите на оставащите акционери в качеството им на физически лица. За целта е било използвано новоучредено холдингово дружество „Аджибадем Сити Клиник Б.В.“ - Холандия, в което пряко мажоритарно участие има Аджъбадем в размер на 61.5%.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
От 7 август 2017 г. Токушукай - София ЕООД е влято в Аджибадем Сити Клиник ЕАД.
В резултат на това вливане Аджибадем Сити Клиник ЕАД придобива 100% от от здравните и лечебни заведения на „Токуда“.
На 1 март тази година са предявени осъдителни искове за вземания за извършена и отчетена през 2015 г. медицинска дейност и вложени медицински изделия на стойност, надвишаваща определената към договорите за оказване на болнична медицинска помощ по клинични пътеки и амбулаторни процедури (надлимитна медицинска дейност) от името на „Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ“ ЕООД и „Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда“ ЕАД. Групата е процес на подготовка и на искова молба за извършена, но неплатена надлимитна дейност през 2015 г., 2016 г. и 2017 г.
През 2012 г. „Аджъбадем“ става част от глобалната здравна верига - IHH Healthcare Berhad (“IHH”).
В одитния доклад е посочено, че IHH ръководи интегрирани здравни дейности и свързаните с тях услуги и е с водещи пазарни позиции в Сингапур, Малайзия и Турция. То оперира и инвестира в Китайската народна република (без Хонконг, Макао и Тайван), Индия, Виетнам, Македония (чрез „Аджъбадем“), Бруней и Обединените арабски емирства.
IHH Healthcare Berhad предлага акции на борсата Malaysia Securities Berhad и Singapore Exchange Securities Trading Limited ("SGX-ST"). То е второто по големина в света публично здравно дружество по пазарна капитализация.
Проверка на Actualno.com сочи, че през миналата година групата е реализирала загуба в размер на малко над 8 млн. лв, като загубата в предходната година е била за 16 763 000 лв.
„Към 31 декември 2017 г. Групата не е посрещнала изискването за един от финансовите показатели по сключените договори за заеми с „ИНГ Банк“ (Холандия). За нарушения показател е получено съгласие от страна на ИНГ Банк с дата 29 декември 2017 г. за отсрочване на периода за тестване до втората четвърт на 2018 г.
Ръководството на компанията - майка Аджибадем Сити Клиник Б.В. е изразило писмено становище, че в случай на ликвидна необходимост ще оказва финансова помощ на Групата, така че тя да може да погасява задълженията си и да продължава нормалната си дейност,
Ръководството на Групата е изготвило план и е предприело действия за подобряване на финансовото състояние на Групата. Този план е основан на изходни предположения за очаквано повишение на приходите и брутната печалба на Групата през следващите периоди.
Ръководството предвижда, че съществуващите капиталови ресурси и източници на финансиране (парични потоци от основна дейност, достъп до финансиране и финансова подкрепа на групата) ще са адекватни за ликвидните му потребности на Групата през следващата 2018 г.“,, е записано още в консолидирания годишен доклад на групата.
Текущите активи на групата към 31 декември 2017 г. са в размер на 53 006 000 лв.
Приходите от продажби в дружеството майка през последните години са следните: 4 259 000 лв. (2014 г), 5 059 000 лв. (2015 г.), 9 824 000 лв. (2016 г.) и 38 329 000 лв. през 2017 г.