Националният план за ваксиниране срещу COVID-19 е готов и беше представен пред премиера Бойко Борисов, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет. Направили са го здравният министър Костадин Ангелов и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Присътвал е и проф. Красимир Гигов, председателят на Националния ваксинационен щаб, който ще се занимава с логистиката при сложната операция по разпространението на ваксините.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
"Ръководим се от две неща - поръчките, решенията, договорите се подписват от ЕК, а гаранцията за това, което доставят се носи от Европейската агенция по лекарствата. Така че ние създаваме логистиката и в това, в което сме инвестирали и заплатили да го дадем на българските граждани безплатно и доброволно. Струва много пари, но това е европейска солидарност и всички дръжави членки сме го решили", подчерта премиерът Бойко Борисов във видео от заседанието, публикувано във Facebook профила му.
Кои ще са първите ваксинирани?
„Определени са и групите, с които ще започне ваксинацията – в първата група са лекарите, сестрите, санитарите - в този аспект", каза проф. Гигов във видео, публикувано от премиера за заседанието.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Там са и шофьорите на линейки, нали?, попита Борисов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Всичко, което е вързано, включително и служители на МВР“, посочи Гигов.
"Втората група са хората над 70-годишна възраст, продължи той. "Практиката в ЕС е абсолютно същата, започва се с тези контингенти. Трябва плановост и планираност във ваксинирането".
Той добави, че се организират и мобилни екипи, които ще достигат до изолирани местата, където е необходимо, да се имунизира голяма група българи като например в домовете за възрастни хора и училища.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Гигов коментира още, че в плана детайлно ще бъдат описани всички параметри на дейността по имунизирането.
Как ще протече ваксинирането?
С цел застъпване на строга организация при ваксинацията, по първоначален план страната ще бъде разделена на 7 региона. „В тях ще бъдат разположени отговорни Регионални здравни инспекции, които отговарят за съответния регион с ясно разписани логистични връзки между съответните РЗИ-та в този регион.“, отбеляза здравният министър Костадин Ангелов.
Обмисля се купуване на 8-ма ваксина
В момента се обсъжда на експертно ниво България да участва и в поръчка за доставка на осма ваксина, която ще е на пазара в края на 2021г., пише в прессъобщението.
Това е лекарството на френската компания "Валнева" (Valneva) - с инактивирана ваксина, обясни здравният министър. "Намерението на комисията е да се сключи договор за 30 млн. дози с двудозов режим на прилагане, като пъвите доставки ще са възможни в края на 2021г. Това предстои да бъде обсъждано и на следващото заседание на този експертен борд.", уточнява проф. Костадин Ангелов в публикуваното от премиера видео във Facebook.
„Всички държави членки заедно инвестирахме в създаването на седем ваксини. Те ще дойдат по различно време, а всяка от тях има своята уникалност. Това е добре, защото когато бъдат доставени у нас, българските граждани ще са достатъчно информирани коя ваксина биха предпочели да си сложат“, категоричен бе министър-председателят Бойко Борисов.
Работата по логистиката продължава
Здравният министър информира още, че продължава работата по логистиката с осигуряването на хладилници, в които да се складират първите доставки ваксини, налагащи съхранение при ниски температури на Pfizer.
„Планът реално е готов към момента, имаме готовност да посрещнем и още утре, ако дойдат ваксините“, каза пред премиера проф. Красимир Гигов, председателят на Националния ваксинационен щаб. Той добави, че в щаба ще са включени водещи специалисти и представители на отговорните министерства.
Ангелов добави, че планът за имунизация срещу коронавируса е създаден на базата на опита на държави като Германия и доказани международни институции като СЗО.
Очаква се днес проф. Гигов да предложи още мерки, които утре ще бъдат представени в пълнота пред кабинета. Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 ще бъде одобрен утре на заседание на Министерския съвет. Тогава ще бъдат утвърден и съставът на Националния ваксинационен щаб. До тогава проф. Гигов ще предложи допълнителни мерки по логистиката.
Борисов направи уточнение: "НОЩ начело с проф. Венцислав Мутафчийски работи през цялото време и продължава да работи. Не случайно и те присъстваха вчера. Синхрона между двата щаба трябва да са в синхрон, и "НОЩ во главе с министъра на здравеопазването всячески да подпомага - в момента, в който дойде първата ваксина, държавата ще е готова на всеки българин, който поиска, да му бъде поставена доброволно и напълно безплатно.
4 000 дози ремдесивир тръгват към РЗИ-тата, те са обезпечени с лекарства и предпазни средства
В рамките на съвещанието на премиера Борисов бе докладвано още за строгата организация по снабдяването на здравната система с лични предпазни средства, с дезинфектанти и осигуряване на всички необходими медикаменти за лечението на коронавируса.
Министър-председателят Бойко Борисов изиска да продължи доставката на необходимите количества спасителни медикаменти срещу новия вирус, включително с ремдесивир.
Здравният министър съобщи, че към всички РЗИ-та в страната днес тръгват 4 000 дози от лекарството.
"Изрично искам да подчертавате всеки път, че той е безплатен за всеки български гражданин", подчерта Борисов и допълни: И затова над 22 000 нови опаковки на стойност близо 15 млн. лв. да има за всеки, "и поръчвайте още".
„Така всеки доктор, който предпише ремдесивир, до пациента му ще достигат колкото флакони са нужни. Не искам нито един да каже, аз исках, но нямаше“, категоричен бе Борисов. Той отбеляза колко важна за битката с COVID-19 e направената вчера доставка от над 300 000 дози нискомолекулярен хепарин, който гарантира успешната терапия на заболелите.
Цялото представяне, публикувано на страницата на премиера Борисов, вижте в следващото видео: