Националната здравна каса де юре е независима, но де факто никога не е била - по-голямата част от управата й е част от управляващите. Това посочи проф. Генчо Начев, директор на болница „Света Екатерина” и бивш управител на НЗОК по повод скандалите в сектора.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Той заяви, че не е нормално да има разминаване в размера на дълговете на НЗОК и то с толкова големи цифри – това значело, че някой не дава верни данни.
По думите му Касата не може да бъде независима, защото е част от системата на здравеопазването и трябва да има синхрон между този, който прави политиката в здравето, НЗОК като основния платец на медицински услуги и министъра на финансите, който осигурява и прави бюджета на държавата.
Начев посочи механизма, по който пациенти от България отиват на лечение в чужбина. „Единият път е по спешност – с европейска здравна карта или подобен документ. Когато е планово се подава молба до касата и се дава офертата на болницата, която може да извърши лечението. Тогава комисия към касата иска становище на националния консултант и председател на дружество по специалността, който да каже, че в България няма такова лечение или не е толкова качествено”, обясни експертът.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Той добави, че не вижда нещо страшно в този скандал, но би било неприятно ако не се подпише рамковия договор. Но и това няма да създаде хаос или напрежение, предаде бтв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев посочи, че нагласата е да бъде подписан рамковия договор, но допълни, че има риск винаги да не бъде одобрен.
Проф. Начев е категоричен, че системата на здравеопазването не може да се срине - в нея работят хора, отдадени на професията си, но, че върви на зле - това е така.
По думите му трябва да се реши проблема с финансирането на системата и клиничните пътеки не са инструмент за финансиране. Той смята, че трябва да се въведе съучастие на пациентите, болниците да са по-малко и чрез национална здравна карта да се актуализира нуждата и предлагането.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова