Оказването на първа помощ чрез външни дефибрилатори и границите на отговорността на оказващите първа помощ приеха на първо гласуване в парламентарната Комисия по здравеопазването. Предложените промени в Закона за здравето предвиждат и осигуряване на програми за обучение в работа с дефибрилатори. Предстои да се уточни кой и как ще осигурява финансирането на обучителните програми, каза д-р Александър Симидчиев, един от вносителите на законопроекта.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Не се наказват лицата, оказали първа помощ по време на или след настъпил инцидент, включително чрез медицински техники и медицински изделия за оказване на помощ, до пристигане на екипите за спешна медицинска помощ, се посочва още в предложените промени.
Още: Столична община поставя дефибрилатори на пет метростанции
От Министерството на здравеопазването подкрепят идеята за систематична уредба за оказване на първа помощ при възникнало животозастрашаващо състояние, но посочват, че е нужно допълнително прецизиране и ясно разграничаване на „първа помощ“ от „спешна помощ“, както и да се променят текстове от Наказателния кодекс, които предвиждат административна и наказателна отговорност в случаи на причинена смърт поради незнание или нанасяне на тежка увреда по непредпазливост.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
От Българския лекарски съюз също изразиха подкрепата си за предложените промени. Представителите на ГЕРБ-СДС, на "Има такъв народ" и на "Възраждане" подкрепиха предложенията за промени.
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)