"България разполага със специалисти с голям опит в трансплантациите. От 50 години у нас се правят успешни присаждания на органи. Не бива да се отнасяме с недоверие към възможностите на родните трансплантолози, нито към базата, с която разполагат."
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Това е мнението на зам.-министърът на здравеопазването д-р Атанас Кундурджиев, съобщиха от Министерство на здравеопазването. Той допълни, че само в Александровска болница за последните години са направени над 300 трансплантации, сред които и на деца.
Вчера, 21 февруари, д-р Кундурджиев е разговарял с близките на 9-годишния Байрям, който страда от тежка бъбречна недостатъчност и му предстои трансплантация.
„Ще направим всичко необходимо детето да получи животоспасяващо лечение. Допитваме се до водещите български трансплантолози, които имат доказан опит и са готови да оперират Байрям“, каза д-р Кундурджиев. Дългогодишната медицинска практика на заместник-министъра е в областта на нефрологията и кардиологията.
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
На 23 ноември 2016 година по предложение на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца, директорът на Фонда проф. Владимир Пилософ издава заповед за подпомагане на лечението на 9-годишния Байрям Али в Университетската клиника Тюбинген, Германия. Предложението на Обществения съвет на Фонда не е придружено от съответните експертни становища, а решението за лечение в чужбина се основава единствено на мнението на д-р Димитър Русинов, който не е трансплантолог. Съгласно законовите разпоредби Министерството на здравеопазването има право да изпрати пациент за лечение в чужбина само след експертната преценка на специалисти-трансплантолози и на националния консултант, съобщават още от министерството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
В същото време близките на момчето са разтревожени за стътоянието му и са скептични относно помощта, която може да му бъде оказана тук.
По-рано Иван Димитров, секретар на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания, коментира, че неговата Асоциация се бори от години с администрацията да не спира децата да се трансплантират в чужбина. Според Мария Петрова, адвокат по медицинско право, ситуацията с Байрям е нарушение на правата на детето. Не можем да оставим това, че във Фонда (Фонда за лечение на деца - бел. ред.) или в Министерството (Министерството на здравеопазването - бел. ред.) има дразги и проблеми. Детето трябва да се лекува. Администрацията остава анонимна, тези лица се чувстват безнаказани. Докато бездействаме в момента, ако това дете не се лекува, кой ще поеме отговорност, попита още Мария Петрова.