Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мъж от Горна Оряховица стана герой в национална кампания за сърдечната недостатъчност

21 декември 2020, 14:06 часа • 7436 прочитания

Пациент от Горна Оряховица и неговият лекуващ лекар станаха герои в Националната кампания „Живот със сърдечна недостатъчност“ на Института за здравно образование. Хора от различни градове споделят как се е променил животът им след поставянето на диагнозата и как се справят със заболяването заедно със своите лекари. Подбрани са най-въздействащите истории и най-„тежките“ пациенти, които лекарите са имали в своята практика. Всяка от историите е заснета във видео, в което участват и лекарят, и пациентът. Доверието помежду им, самодисциплината, медицинските открития – това спасява болните и им дава надежда за нормален живот.

Още: От 7000 психиатрите у нас са намалели на 2700

Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа

Илиян Михайлов живее в с. Виноград. Обича да ходи за риба на язовира до селото. Но само допреди година нямал сили дори да вдигне въдицата. Чувствал умора, изтощение, невъзможност да мине дори 10 метра. Отчаял се, чувствал се безполезен за себе си и семейството. Днес обаче може да измине и километър, може да цепи дърва и да рине сняг, извършвал е дори тежък физически труд – копал изкопи за археолози, които търсели разкопки в района. Втория си живот отдава на лекуващата си лекарка – д-р Ани Михайлова, кардиолог в Горна Оряховица.

Във видеото участва и д-р Петя Йорданова, специалист по вътрешни болести и кардиология от Враца. Тя има много пациенти като Илиян и споделя напредъка при един от тях – дългогодишен диабетик с много увредено сърце. Мъжът е преживял инфаркт и няколко инвазивни процедури, затруднявал се с обичайните си дейности вкъщи. Днес той е в най-доброто си състояние, редовно поддържа връзка със своя лекар и приема предписаните медикаменти. Той е един от най-добрите примери, че живот със сърдечна недостатъчност има.

Умора дори при най-малкото усилие, задух, кашлица, отоци по краката – това най-често усещат пациентите със сърдечна недостатъчност. Кардиолозите я определят като глобална пандемия, която ще бъде бич за човечеството в следващите 10 години.  Но ако пациентите се вслушват в съветите на своя лекар, поддържат здравословно тегло, добра физическа активност и се хранят умерено, надежда има.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Повече вижте във видеото:

Сърдечната недостатъчност (СН) е сериозно хронично заболяване, при което сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на тялото. Сред най-често срещаните причини за нея са коронарна болест на сърцето, инфаркт на миокарда (сърдечен удар), вродени сърдечни дефекти, увреждане на сърдечните клапи, предсърдно мъждене. Симптомите на задух и силна отпадналост могат да ограничат работоспособността на пациентите или способността им да извършват обичайните си ежедневни дейности, което води до социална изолация, тревожност и депресия. Сърдечната недостатъчност заема водещо място в общата смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Около 50% от пациентите  умират до 5 години след поставяне на диагнозата. Тези прогнози са по-неблагоприятни дори от редица ракови заболявания, а обществото все още смята рака за най-опасен.

В България със Сърдечна недостатъчност живеят около 150 000 души, които са диспансеризирани при личен лекар или кардиолог. В Област В. Търново болните са 6854. 90% от тях са на възраст над 65 години. За миналата година болници във В. Търново са отчели 2869  хоспитализации по повод на СН.

Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански

Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес