В сезона на почивките здравните инспектори извършват масови проверки на чистотата на водата в открити столични басейни. От месец май до сега са направени близо 90 инспекции, а действащите външни плувни бази това лято са 46, съобщи БНТ.
Още: Почина сценаристът на "Вчера" Владо Даверов
Инспекторите третират препарати, филтрират водата и почистват дъното с подочистачки.
"Водата се тества няколко пъти на ден с тест. Тъй като хлора, който се измерва и отчита неговата концентрация е доста променлив параметър. И например през 2-3 часа е необходимо да се следи за концентрацията на хлора. Изискванията на санитарните и хигиенни служби, хлора трябва да се движи от 0,3 до 0,6 милиграма на литър, когато хората посещават този басейн", каза химикът Румяна Александрова.
Освен качеството на водата, стриктно се прави и оглед на цялата материална база в комплекса. За по-голяма безопасност в басейните задължително трябва да има означителни маркери и медицински пункт.
Още: "Защо не ни плащате?": Съюзът на артистите нападна Министерството на културата
Още: 20 градуса на сянка: Падна нов исторически рекорд за времето навръх 8 януари
Тази година външните басейни започнаха да работят по-късно заради лошото време. И въпреки това инспекторите вече са иззели 90 проби с вода, които са в допустимите норми.
"До момента няма затворен открит плувен басейн от редовно пуснатите в експлоатация за сезона и пробите които сме направили, получените готови резултати до момента са в съответствие със здравните изисквания", каза гл. инкпектор в СРЗИ д-р Десислава Драганчева.
Още: Христо Стоичков за Петър Василев - Петела: Господ е българин, бате Пепи! (ВИДЕО)
Още: Времето утре - 9 януари 2025 г.
При неспазване на здравните изисквания в откритите басейни, санкциите варират от 100 до 5 000 лв. или затваряне на плувната база. И не забравяйте, че високата лична хигиена е важна предпоставка за вашата безопасност и за тази на хората около вас.