Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Личните лекари вече могат да ни прегледат и онлайн

15 февруари 2022, 14:35 часа • 4675 прочитания

Всички общопрактикуващи лекари и специалисти в извънболничната медицинска помощ имат възможност да регистрират електронни прегледи и да издават амбулаторни листове в електронен формат. Това съобщиха от пресцентъра на "Електронно обслужване", националния системен интегратор на държавната администрация.

Още: Българка е с малария след почивка в Занзибар

Още: Наталия Киселова се срещна с медици от МБАЛ „Национална кардиологична болница“, които са против преструктурирането на болницата

Тази функционалност е част от новия модул "Е-Преглед" на Националната здравноинформационна система (НЗИС), който дава възможност за пълно електронно документиране и съхранение на всички извършени медицински прегледи.

Документът, създаден от "Е-Преглед" е основна част от личното медицинско досие на всеки пациент и чрез него се свързват вече разработените и функциониращи модули "Е-Рецепта", "Е-Направление" и "Е-Имунизация". По този начин пациентите и оторизираните здравни лица ще имат пълна проследимост и история на заболяванията, диагнозите, назначените терапии, изследванията и изписаните лекарства. За да не се губи връзката с медицински документи, създадени извън НЗИС, е предвидена техническа възможност за тяхното добавяне в системата. Едно от предимствата на "Е-Преглед" е, че той може да работи с всички видове медицински прегледи - при ОПЛ и специалисти, включително и със съществуващите амбулаторни листове на Националната здравноосигурителна каса.

"Разработеният модул за е-прегледи е следващата ключова стъпка от пътната карта за реализирането на НЗИС и е от особено значение за електронното здравеопазване в България", каза изпълнителният директор на "Информационно обслужване" АД Ивайло Филипов.

Още: Нов случай на маймунска шарка в София

Още: След 5 години може да стане трагично: Д-р Николай Брънзалов обяви кои градове може да останат без лични лекари

Той сподели, че чрез "Е-Преглед" всеки лекуващ лекар ще може да проследи пълната история на дадено заболяване, без да се налага пациентите да разнасят със себе си папки с хартиени изследвания, епикризи и амбулаторни листове.

Министерството на здравеопазването и "Информационно обслужване" канят всички лекари и техните софтуерни доставчици да се включат в пилотното ползване на новия модул.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес