Италианската компания „Leonardo S. p. А.“ направи нова отстъпка от цената на медицинските хеликоптери, които иска да купи здравното ни министерство.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Окончателната цена на 6-те хеликоптера и наземното общо оборудване е 113 438 140 лв. без ДДС, равняващи се на 58 млн. евро по сегашния курс.
Това е станало по време на преговорите между двете страни, проведени през януари месец. Протоколите от тях са вече публикувани в регистъра за електронни обществени поръчки. Офертата им при втората процедура бе на стойност 121 241 920 лв.
Преговорите са стартирали при намалена от тях цена на 115,2 млн. лв., но при поставени от тях условия и приети от комисията на МЗ са подобрили още повече офертата си.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Първото им предложение от прекратената процедура беше за 122 363 956 лв. без ДДС. Преговорите сега са финализирани на 113,4 млн. лв. На практика офертата им е намалена с общо 8 925 816 лв. в сравнение с началото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Те са били водени в продължение на три дни и са приключили 25-ти януари през нощта, в 02:55 часа. Видно от протоколите, от страна на МЗ в тях са участвали 21 експерти, а представителите на италианската компания са били осем.
За да свалят цената, тяхното условие било да се предвидят авансови плащания за всеки хеликоптер, предвид производствените практики в авиационния бизнес и това, че то е свързано с линеен процес, който заема съответен слот в производствения капацитет на предприятието.
Другото им условие било да се предвиди междинно плащане, което да осигурява 95% от цената на хеликоптера. Според тях това е моментът, в който хеликоптерът се приема и следва да покрива всички изисквания.
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
От „Леонардо“ заявили, че заложените в първоначалния вариант на договора неустойки са изключително високи, предвид кратките срокове за изработка и доставка на първия и втория хеликоптер. Поискали и въвеждане на клауза, според която изпълнителят може да прекрати договора при забавяне или неизпълнение на финансови задължения от възложителя.
От „Леонардо“ посочили, че ако бъде постигната договорка по тези въпроси, са готови да направят отстъпка.
Видно от текста на договора за наземното оборудване и за първия хеликоптер авансовото и окончателното плащане са съответно 35% и 65%. За другите пет хеликоптера обаче разпределението на плащанията е различно – 35% авансово, 60% междинно и 5% окончателно.
Във финалната част на преговорите от комисията съобщили, че след постигане на принципно съгласие за клаузите на договора и че от страна на Министерството на здравеопазването са направени значителни отстъпки по отношение на санкционните клаузи на договора, условията на задържане и освобождаване на гаранциите за изпълнение и гаранциите за авансови плащания, ритмичността на плащанията, размерите на неустойките и клаузите, касаещи прекратяването на договора, очаква от „Леонардо“ да представят своето финално подобрение на цената.
Припомняме, че при първата поръчка на МЗ за доставка на хеликоптери за медицинска помощ по въздух „Леонардо“ беше единствен кандидат и офертата му за наземно оборудване плюс 6 хеликоптера беше 122 363 956 лв. Припомняме също, че е предвидена възможност за покупка на плюс още два хеликоптера след договорените шест.
Тогава сумата надвишаваше далеч предвидената от възложителя стойност и откритата процедура бе прекратена. После я обявиха наново – с пряко договаряне.
Когато „Леонардо“ внесе предложението си обаче американската компания „Бел Текстрон Инк“ я обжалва пред КЗК. Антимонополната комисия остави жалбата й без разглеждане, но те отнесоха протеста си пред ВАС. На 20-ти февруари ВАС потвърди определението на КЗК.
Поръчката на държавното дружество "Хели Мед Сървиз" за доставка на един медицински хеликоптер на лизинг също е обжалвана. Срещу нея протестът е от фирма без дейност "Уилинк", но тя все още е спряна, а днес министърът на транспорта съобщи пред медии, че тази дейност ще бъде прехвървлена на Държавния авиационен оператор.