Полага ли се болничен по време на карантина или това да остане за сметка на поставения под карантина? Този въпрос е на дневен ред в последните дни.
Според адвоката по медицински право Мария Шаркова, ако човек е бил в засегната държава, но няма симптоми, може ли да получи болничен за домашна карантина.
"Отговорът е отрицателен, защото самото твърдение "Бил съм в Милано преди три дни", не е основание за поставяне под карантина, а още по-малко за издаване на болничен лист", посочи адвокат Шаркова.
Тя се аргументира със закона за здравето, включително определението за най-ниската степен за възможен случай на коронавирус, което изисква човек да има и симптоми.
Експерти, обаче, алармират, че ако не се намери спешно лечение, ще настъпи хаос.
Личният лекар д-р Гергана Николова обясни в интервю за bTV, че ако при нея дойде пациент, който се е прибрал от Милано, тя ще го посъветва да си остане в къщи, защото зоната е рискова.
"Имам такъв пример – медицинска сестра, която работи в моя кабинет, се прибра от Италия, моето решение е да й платя, но тя да не идва на работа", отбеляза лекарят.
Според нея се говори за икономическа целесъобразност, а трябва да се говори за медицинска целесъобразност в този кризисен момент.
"Когато сме изправени пред епидемия, в университета са ни казвали, че епидемията се решава от мерките, които се вземат преди тя да влезе в страната. Това, което ще вземем като решение сега, ще определи как ще се случи", отбеляза д-р Гергана Николова.
По думите й имунолозите твърдят, че един заразоносител, който не е развил симптомите, може да зарази на ден трима души. Колко ще дадем после за да лекуваме, попита тя.
Ваня Григорова – икономически съветник в КТ Подкрепа, припомни, че синдикатът е изпратил своя позиция в здравното и социалното министерство, както и в министерския съвет.
"Категорично настояваме на тези хора да се плащат болнични", посочи още тя.
Според нея трябва да се знае в кои държави не трябва да се пътува, а след това да се изисква дисциплина и отговорност. Аргументът да не се изплащат болнични е единствено финансов, посочи Ваня Григорова – за да не остане без пари фондът на НОИ, който отговаря за болничните и майчинствата.
На 3 февруари министърът на здравеопазването е издал заповед, която се отнася за хора, които са били Китай, припомни Ваня Григорова.
Според представителя на бизнеса Жасмина Саръиванова, която е главен експерт "Индустриални отношения" в БСК, най-важна е безопасността на обществото.
"Законът урежда болничен при карантина, има наредба и в закона за социално осигуряване. Компетентните институции би следвало да издадат указания какво ще се разбира под карантина – и какви са всички рискове, за да се знае какво се прави", призова Жасмина Саръиванова.
Как да реагират работодателите и какво можете да направите като техен служител при налагане на карантина или при съмнения за коронавирус - вижте в ПОЛЕЗНО за коронавируса I.
Actualno.com следи за вас информацията от деня за разпространението на заболяването у нас и по света в Live блог.
Какво е разпространението на вируса в Европа и по света - научете в този материал!
Какви опасения изказа председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари - научете в този материал!
Какво каза доц. Атанас Мангъров за вероятността заразата да дойде в България - научете в този материал!