Генерал Мутафчийски вероятно е по-критично настроен, защото за 24 часа направи две COVID-отделения и те се напълниха. Но засега не отбелязваме такъв ръст на смъртността, който да посочи, че този прословут британски коронавирус е по-тежък. Ако съдим само по числата във ВМА, "Пирогов" и "Св. Анна" ще изкриви картината. Половината хора от Кюстендил например се лекуват в София. Това заяви главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
4-5 са областите – Търговище, Разград, Видин, Кърджали донякъде, където още няма нужда от нови мерки, посочи Кунчев пред Нова телевизия. На въпрос не става ли така, че правителството и Щабът бягат от отговорност и я прехвърлят на регионалните структури (РЗИ), националният здравен инспектор не се съгласи, че така е по-удобно за властта. „Как да обясня на едно село в Търговищко, където нямат нито един случай от един месец, че затваряме училището”, даде пример Кунчев. Той е категоричен, че в тази ситуация е много трудно да угодиш на всички и че хората си искат живота обратно, без да се вслушват във факти. И посочи, че в Габрово е имало заплахи за убийство, а в Плевен директорът на РЗИ беше замерян с еклери. Доцентът каза и, че на ден получава един куп имейли, половината от които са как лишават децата от бъдеще с мерките, а другата половина - че са убийци, защото пускат децата на училище.
Кунчев тръгна да говори и как в Гърция имало по 3000 случая на ден, в Сърбия – по 4000, но не уточни колко тестове се правят там (в Гърция редовно се правят по 60 000 теста дневно, у нас стигаме засега най-много до 17 800 и то веднъж), както и му беше посочено как в Гърция и Сърбия далеч по-ниско равнище на смъртност. Според националния здравен инспектор обаче дори при тотален локдаун не можеш да избегнеш смъртността.
Попитан при какви числа се налагат определени мерки, доцентът обясни, че има прекалено много фактори, които влияят на епидемията. Той каза и, че математическите модели, с които се иска тотален локдаун, са твърде опростенчески и не вземат под внимание абсолютно всички фактори – а на вируса влияе дори температурата на въздуха!
В момента, 50% от капацитета на най-натоварените болници е за COVID-19. Няма проблем тези болници да станат изцяло за COVID-19, каза още Кунчев, но според него няма да се наложи. "За мен почва едно колебание на стойностите, ще продължи 2-3 седмици – трябва да издържим месец март", добави той.
Защо ресторантите затварят по-рано – логиката е, че в по-късните часове задръжките падат, т.е. увеличава се рискът от зараза, защото общуването става по-близко, по-интензивно, обясни Кунчев, а Виктор Николаев добави: "На хоро се отива".
Безопасно ли е да се ваксинираш срещу коронавирус с AstraZeneca?
Има 2 основни причини да не спрем партидата ваксини срещу коронавирус на AstraZeneca. Първо, партидата е почти изцяло използвана, над 90%. Не мога да кажа колко още дози остават. Водещото обаче трябва да е дали имаш съмнение, че ваксината може да е предизвикала тромбоза. Досега Европейската агенция по лекарствата не намира причинно-следствени връзки, но от снощи има още данни от Италия за случаи на тромбоза. Следим внимателно, обясни Кунчев.
От коя партида е ваксината, пише на картончето, което се дава при имунизация. Иначе може да се обадиш на личния лекар да ти каже от коя партида е ваксината, с която си ваксиниран, стана ясно от думите на Кунчев.
Националният здравен инспектор заяви и, че не може да каже нищо за смъртния случай след ваксина, за които говори на 11 март здравният министър проф. Костадин Ангелов. Кунчев обясни, че над 95% от докладваните досега реакции след ваксини са посочени в кратката характеристика на продукта. Той даде пример, че може да се докладва всичко, дори да е абсурдно – например в Бразилия имало случай на човек, паднал по стълбите и си счупил ръката, което се докладва като "събитие: тежка реакция" - оценката дали е свързано с ваксината е нещо съвсем различно. Нямам информация дали за това, за което говори проф. Ангелов, се прави още разследване или е ясно, че причината не е ваксината, уточни Кунчев.
50% от всичко влизащо в България като ваксини отива при личните лекари. Постепенно трябва да се увеличи този процент. Оттук-нататък и Pfizer ще отива натам, а в средата на април очаквам да дойдат първите ваксини и от "Янсен", каза още Кунчев. За април не са потвърдени още доставките на AstraZeneca.
Още: Висок остава броят на новите случаи на COVID-19 у нас, над 11 000 са вече починалите след заразяване