Мисля, че надвишената смъртност заради коронавируса в България не е заради методите на лечение. Така националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев коментира последните данни за смъртността заради пандемията в световен мащаб, които ни поставят на второ място в света. Припомняме, че вчера (22 април) здравният ни министър в оставка проф. Костадин Ангелов коментира как се справяме с пандемията със следните думи: "Постигнахме това, водени от разума".
Дал съм задача да се извади смъртността в Европа за последните 5 години, за да видите каква е ситуацията при всички други болести в България – когато имаш най-висок процент затлъстели, сърдечно-съдови заболявания, диабет, няма как да е другояче, обясни здравният инспектор. Той призова да сме много внимателни – ако пропилеем заради Великденските празници резултатът досега, ще тръгнем нагоре. В момента сме на 14-то място по заразяемост на 14-дневна база в Европа. Излизаме от третата вълна, но не е ясно какво ще стане после, каза Кунчев. Той изрази много голямо притеснение от случващото се в Индия, защото там може да се роди нов вариант, устойчив на ваксините – заради високата заразяемост и съответно възможността вирусът да мутира ускорено.
Тежи ми политизирането на кризата. Има ли държава в света без щаб заради пандемията, попита Кунчев. Имаме много лимитиран човешки ресурс в здравния сектор и много високото недоверие към институциите – тези фактори националният здравен инспектор посочи като основни причини да не се справяме добре.
Кунчев наблегна на това, че за да сме като Израел и Великобритания, където има едноцифрени числа на починали на ден от коронавирус (в Израел има периоди и без нито един дневен случай), трябва масова ваксинация – защото ваксината пази на първо място от смърт и тежко протичане на болестта. Около 1 млрд. души имат поне една ваксина срещу коронавирус в света.
Колективният имунитет е много амбициозна задача, но трябва най-напред да завършим фази 1, 2 и 3. Продължава да има хора, които сега се включват – медици, учители, работещи в критична инфраструктура. Ваксината на Pfizer като количество се удвоява през май спрямо април и се учетворяват през юни – това е препаратът, който ползваме най-много, добави националният здраве инспектор.