Никой в нищо не може да бъде 100% сигурен, но поне по сегашните наблюдения очакванията, че училищата са някакъв страшен разпространител не се потвърдиха изцяло. Зависи каква възраст са учениците – пускането на детските градини и училищата до IV клас не оказа влияние на заболеваемостта. Затова пускаме съвсем внимателно и на смени по-големи ученици. Това заяви националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, след като му беше зададен въпрос дали с отварянето на училищата после "ще стъпим върху новите трупове", за да затворим отново. Питането беше на водещия на сутрешния блок на Нова телевизия Виктор Николаев.
Кунчев отговори и на ресторантьорите – какви доказателства да има дали си се заразил точно в заведението. Има обаче научни проучвания, с експерименти и наблюдавани хора, че нощните заведения са на едно от първите места, посочи инспекторът.
Според Кунчев, в училищата е създаден много добър ред с мерки. Той два пъти беше питан колко деца може да се заразят, ако в клас едно е болно от новия британски вариант на вируса и коментира, че няма кой да каже със сигурност. Концентрацията в горните дихателни пътища на този вирус е 10 пъти по-голяма, припомни Кунчев. И уточни, че най-заразен е човек първите 1-2 дни преди да се появят симптоми. На 3-4 ден, откакто сте се заразили, се най-заразни, заяви той.
На въпрос колко разпространен е британският вирус, отговорът беше, че е рано да се каже. Той е в България, но все още е пренебрежимо нисък процентът, заключи здравният главен инспектор.
Много повече ме е страх от южноафриканския вариант на коронавируса. Той е много по-слабо разпространен – за момента малко страни в Европа са засекли случаи с този вирус. Но това, което имаме като данни е, че той предизвиква по-тежко заболяване и заразява малко по-млади хора. И има данни, че ваксината на Moderna прави 6 пъти по-малко антитела – тя може да бъде "ъпдейтната", но ако това продължава, "нонстоп ще имаме нови варианти и ъпдейти на ваксини", излезе от думите на Кунчев.
Още: Мутиращият коронавирус - спокойствие преди буря и за България, и за света
Ситуацията в България към момента е чудесна. Ситуацията в Европа е много тревожна. Ако ситуацията с британския вирус в Европа продължава така, към края на март в България ще се сблъскаме с него наистина сериозно. Не е задължително да е като в Западна Европа, обобщи Кунчев.
Не мислим да направим по-високия клас маски задължителни – защото в ежедневието си нямаме чак толкова рискова среда, повечето хора не са в отделение с болни, където има висока концентрация на коронавируса, стана ясно от думите на Кунчев. "И сега твърдя, че маската пази повече околните, не болния", каза той.
Това, което се случва в Израел – при вече 50% имунизирано население има по 8000 случая на ден, и е много интересно. Разболяват се 0,017% от ваксинираните – но има големи "джобове" от хора, които не искат да се ваксинират, като ортодоксалните вярващи и това ще прави проблем, коментира Кунчев.
"В момента сме поръчали 12 милиона дози ваксини. Ако някой ме убеди, че в България 6 млн. души ще се имунизират, аз ще съм най-щастливият човек в света". Ще имаме повече ваксини, отколкото ни трябват, каза националният здравен инспектор. И предупреди, че партиди от ваксини ще бъдат спирани дори заради минимално отклонение – имало данни за скорошно такова спиране, заради жестокия контрол. Може би за седмица-две щеше да е по-различно, ако бяхме поръчали повече РНК ваксини, но толкова, добави експертът.
Документът със здравния протокол за изборите е готов, ще го представим днес на здравния министър, каза още Кунчев. Според него е абсурдно да се вярва, че е по-опасно да си за 10-20 минути в една стая със 7-8 души, отколкото цял ден с близки. За Кунчев е добре да бъдат ваксинирани тези, които ще работят с мобилни секции.
По един-два пъти на ден получавам на мейла заплахи, понякога обаждания и късно през нощта, завърши Кунчев.