Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Криза в условия на COVID-19: Какво става с болницата в Добрич?

12 август 2020, 08:06 часа • 4313 прочитания

В болницата в Добрич няма нито един инфекционист, а пулмолозите са в болничен. Представители на Национналния оперативен щаб определиха обстановката като недобра. В момента за болните от COVID-19 се грижат гастроентеролози. На този фон - инфекциозното отделение е затворено поради липса на специалисти. Как се справя лечебното заведение в условия на криза?

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Д-р Светла Ангелова, директор на РЗИ-Добрич, коментира в ефира на bTV, че, за съжаление, отказът на ръководството да направи организацията на работа с пациентите, които имат COVID-19, съгласно противоепидемичните изисквания, не е от вчера. Аз лично нямам обяснение за такова поведение от страна на ръководството на болницата. Ангелова коментира, че се надява ръководството на болницата да започне да работи по предписанията, които РЗИ е издало.

Пред Нова телевизия, Ангелова уточни, че проверки на РЗИ показали, че няма предпазни средства в някои отделения, а от болницата казват, че има и отчетите им сочат, че има. На въпрос какво може да направи РЗИ, д-р Ангелова отговори, че всяка РЗИ играе ролята на логистичен център и разпределя лични предпазни средства, идващи по централен път и при установяване на дефицит, се пишело предписание. При неизпълнение, следват глоби. Освен това - има свободен достъп на граждани до лечебното заведение за посещения, а не трябва да има. COVID отделението пък е в средата на болницата и така се смесват потоци, което подпомага разпространяването на болестта.

На този фон пациенти и техните близки са изключително разтревожени за начина на работа. Те поставят и въпроса дали е адекватна организацията на труд в лечебното заведение, както и дали медиците ще издържат на това натоварване.

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Кметът на Добрич Йордан Йорданов заяви от своя страна, че институциите са обединени от едно общо становище, което се подкрепя и от централните власти. Кметът Йорданов поиска да се върне доверието към болницата, като по най-бързия начин трябва да се смени ръководството на лечебното заведение. Йорданов потвърди, че ще бъде сменен директорът на болницата, както и членовете на Общото събрание.

В ефира на предаването "Тази сутрин" изпълнителният директор на "Света Екатерина" проф. Генчо Начев коментира, че ако се спазват протоколите за лечение, то ще бъде добро. По думите на проф. Начев, ако има грешка на държавата, тя е, че е сложила такива хора да ръководят съответните болници. Проф. Генчо Начев обърна внимание и на недостига на кадри в здравната система и каза, че когато се говори за краткосрочен план, той никога няма да бъде успешен, ако няма дългосрочен такъв.  

Генчо Начев обясни, че никой не е спрял грижата за хронично болните, като е имало един период от време, в което дейността на болниците е намаляла със 70%-80%.

Темата продължава и в този материал.

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес