Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Колко струват тестовете за коклюш?

25 април 2024, 20:27 часа • 3581 прочитания

Случаите на коклюш продължават да се покачват осезаемо, показват данните на Министерството на здравеопазването. Болните вече надхвърлиха 450 души. Миналата седмица потвърдените случаи бяха 205 от началото на годината.

Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс

Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите

Очаква се утре да станат ясни конкретните мерки, които държавата ще предприеме в борбата със заразата. Част от тях вече се обсъждат – като намаляването на възрастта за първа имунизация, осигуряването на средства за лабораторни тестове и допълнителната доставка на 2000 ваксини по аптеките.

Още: Ще се обяви ли епидемия от коклюш и ще има ли строги мерки?: Говори доц. Ангел Кунчев

В много области вече има бременни жени и възрастни хора, желаещи да се защитят и чакат с нетърпение доставката на ваксините. В очакване на четвъртото си дете Елена пътува от Елхово до Ямбол, за да потърси информация за имунизацията и наличните ваксини.

Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист

Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“

От здравната инспекция в Ямбол вече са купили ваксините – бременните и близките им най-често питат именно за тази имунизация. „Вчера дойде първата бъдеща баба, която каза, че се притеснява, че би могла да зарази внучето си“, обясни д-р Радостина Калчева, директор на РЗИ-Ямбол, пред bTV.

Още: Важна информация за коклюша: Опасен и силно заразен

Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"

Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари

Малката Стефани има всички ваксини, но майка ѝ е ограничила контактите с другите. „Покрай тези работи с коклюша много се наплаших и гледам да е в къщи. Бих се ваксинирала, за да я предпазя нея“, категорична е Мариела.

Личният лекар д-р Мирослава Методиева отчита скок на болните и при малки, и при големи. Някои диагностицира с тест, а други – по симптоми. „Тези изследвания не се поемат от касата, пациентът трябва да ги заплати. Ако имат финансовата възможност, хората си ги правят, ако не – не ги правят“, обяснява д-р Методиева.

Още: Фармацевт: И в складовете няма ваксини за коклюш

Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия

Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават

От министерството са отпуснали пари за тестове. Така – без лично заплащане, хората ще могат да се изследват. Това обаче ще става по определени критерии. Сред тях – в селището на пациента вече да има регистриран коклюш, децата да са до 5-годишна възраст или такива, при които инфекцията протича тежко, както и болни деца при настъпил епидемичен взрив в ясла, градина или училище.

„Проби от заболели лица, отговарящи на критериите, могат да се взимат от всяка област в страната, като след това се изпратят за изследване в РЗИ-София и Националния център по заразни и паразитни болести“, се казва в становището на МЗ. „Това е изключително ограничаване на изследванията, което ги прави неизползваеми“, коментира обаче д-р Методиева. В лабораториите цените на тестовете варират между 45 лв. и 100 лв.

Още: Коклюш: 14 дни карантина, друга ваксина може да е фактор за картината на болестта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес