Случаите на коклюш продължават да се покачват осезаемо, показват данните на Министерството на здравеопазването. Болните вече надхвърлиха 450 души. Миналата седмица потвърдените случаи бяха 205 от началото на годината.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Очаква се утре да станат ясни конкретните мерки, които държавата ще предприеме в борбата със заразата. Част от тях вече се обсъждат – като намаляването на възрастта за първа имунизация, осигуряването на средства за лабораторни тестове и допълнителната доставка на 2000 ваксини по аптеките.
Още: Ще се обяви ли епидемия от коклюш и ще има ли строги мерки?: Говори доц. Ангел Кунчев
В много области вече има бременни жени и възрастни хора, желаещи да се защитят и чакат с нетърпение доставката на ваксините. В очакване на четвъртото си дете Елена пътува от Елхово до Ямбол, за да потърси информация за имунизацията и наличните ваксини.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
От здравната инспекция в Ямбол вече са купили ваксините – бременните и близките им най-често питат именно за тази имунизация. „Вчера дойде първата бъдеща баба, която каза, че се притеснява, че би могла да зарази внучето си“, обясни д-р Радостина Калчева, директор на РЗИ-Ямбол, пред bTV.
Още: Важна информация за коклюша: Опасен и силно заразен
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Малката Стефани има всички ваксини, но майка ѝ е ограничила контактите с другите. „Покрай тези работи с коклюша много се наплаших и гледам да е в къщи. Бих се ваксинирала, за да я предпазя нея“, категорична е Мариела.
Личният лекар д-р Мирослава Методиева отчита скок на болните и при малки, и при големи. Някои диагностицира с тест, а други – по симптоми. „Тези изследвания не се поемат от касата, пациентът трябва да ги заплати. Ако имат финансовата възможност, хората си ги правят, ако не – не ги правят“, обяснява д-р Методиева.
Още: Фармацевт: И в складовете няма ваксини за коклюш
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
От министерството са отпуснали пари за тестове. Така – без лично заплащане, хората ще могат да се изследват. Това обаче ще става по определени критерии. Сред тях – в селището на пациента вече да има регистриран коклюш, децата да са до 5-годишна възраст или такива, при които инфекцията протича тежко, както и болни деца при настъпил епидемичен взрив в ясла, градина или училище.
„Проби от заболели лица, отговарящи на критериите, могат да се взимат от всяка област в страната, като след това се изпратят за изследване в РЗИ-София и Националния център по заразни и паразитни болести“, се казва в становището на МЗ. „Това е изключително ограничаване на изследванията, което ги прави неизползваеми“, коментира обаче д-р Методиева. В лабораториите цените на тестовете варират между 45 лв. и 100 лв.
Още: Коклюш: 14 дни карантина, друга ваксина може да е фактор за картината на болестта