Малко над 400 000 лева са отишли на вятъра за онколекарства през 2016 година. Това става ясно от справка на Националната здравноосигурителна каса, предоставена на в. "Монитор". Числото е по-различно от това, което беше съобщено в началото на април, когато се заговори, че всеки месец на вятъра биват хвърлени по 1 млн. лева.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
През миналата година 15 районни здравноосигурителни каси са направили проверки в общо 54 лечебни заведения в областта на химио- и лъчетерапията и хематологията. За откритите нарушения НЗОК е поискала санкции от порядъка на 713 000 до 1 780 000 лева. Сумите, които болниците трябва да възстановят за разхищения на медикаменти, са в размер на 420 800 лева. Дължимите пари касата ще им удържи, като няма да им плати отчетеното лечение.
Като разхищение се посочва практика да не се комбинират вливания на цитостатици на пациенти по едно и също време от един флакон, ако в него остава някакво количество. Вместо това се отварял нов флакон. Именно заради това НЗОК измисли нова "гениална" тактика - да плаща не на флакон, а на доза. Дозите се изчисляват въз основа на теглото – 81 кг за мъжете и 67 кг за жените. Съответно, се предвижда комбиниране - да се дават флакони така, че общото тегло на получаващите лекарства да е съответно по 81 кг за доза за мъже и 67 кг за жени. При част от лекарствата дозировката се изчислява на квадратен метър повърхност на тялото, което изисква и измерване и на ръста. За целта НЗОК е приела, че средният ръст за българките е 163 см, а за българите 175 см.