Седмица остава до поредните предсрочни парламентарните избори на 2-ри април, а обещанията на партиите са много и на богато.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Здравеопазването е един от най-важните, но в същото време най-тежкият сектор. Тук партиите предвиждат много и различни промени. Здравната система безспорно се нуждае от реформи, но през годините те са правени на парче и хаотично. Това е и министерството, в което се смениха най-много министри.
Ето какво обещават някои от основните партии:
"Продължаваме промяната - Демократична България"
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Здравето на българските граждани е първи приоритет на новосформираната коалиция. Сред основните им приоритети в сектора е профилактиката и превенцията, гарантиране на достъпа до качествена медицинска помощ, лекарствени продукти и медицински изделия във всяка точка на страната, както и изграждане на Национална детска болница и по-високи заплати на медицинския персонал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
От коалицията предлагат и промяна в модела на финансиране на болничната помощ с фокус върху резултата от лечението при всеки пациент. Предвижда се и реформа на НЗОК - преразглеждане на структурата, процесите и контролните механизми, въвеждане на механизми за прозрачност и за обществен контрол. Предлага се и реално остойностяване на еднодневните клинични пътеки и амбулаторните процедури с цел намаляване на болничния престой.
Сред предложенията за промени в здравеопазването са:
- намаляване на преките доплащания от пациентите за болнично лечение, лекарства и медицински изделия;
- осигуряване на спешна медицинска помощ по въздух до края на 2023 г. и въвеждане в действие на 6 медицински хеликоптера до края на 2026 г.
- въвеждане на стандарти за времето за реакция, достигане до пациентите и транспорт до лечебно заведение при спешни случаи в цялата страна;
- дигитализация на здравеопазването и прилагане на дигитални технологии като ефективен метод за създаване на здравословни навици и проследяване на риска при социално значими заболявания;
- модерна и достъпна здравна услуга за всички граждани.
ГЕРБ-СДС
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Акцентът в програмата на ГЕРБ-СДС в сектор „Здравеопазване“ е поставен върху профилактиката и скрининга. Те също предлагат изграждането на Национална детска болница, като смятат, че тя трябва да е в столицата.
Предвижда се и по-добра Спешна медицинска помощ. Това според ГЕРБ ще стане с изграждането на 237 спешни медицински центрове, нова, модерна медицинска апаратура и 400 линейки с животоспасяващо оборудване.
Предвижда се и изграждането на здравноинформационна система, създаване на информационно досие, достъпни и ефикански лекарствени продукти.
ОЩЕ: Политици на избори: Какво няма да чуем – здравеопазване
БСП
В сферата на здравеопазването от БСП предлагат достъпни здравни грижи за всеки и прозрачност и контрол на финансирането.
Социалистите смятат, че едно от най-важните неща е премахване статута на търговски дружества на болниците. За това те настояват от доста време. Според тях трябва да се въведе и "защитено лечебно заведение" в отдалечените и планински райони.
Работещите в здравната система пък трябва да получават достойно заплащане.
В програмата на БСП е заложено и намаляване на ДДС върху лекарствените продукти и медицинските изделия на 9% и безплатни лекарства за деца до 14 годишна възраст.
Социалистите искат и контрол върху обществените средства за здравеопазване чрез централизиран търг за доставка на лекарствата от реимбурсния списък и на медицинските изделия, провеждан на годишна база.
Не на последно място от БСП предлагат и електронно интегрално здравно досие, съдържащо цялата информация за пациента във всеки етап от живота му.
"Български възход"
От партията смятат, че системата на здравеопазването трябва да осигурява равен достъп до здравна помощ на гражданите и в най-отдалечените населени места като се развиват и контролират ефективно всички нейни компоненти.
Приоритетите на "Български възход" в областта на здравеопазването включват изграждане на системата за спешна помощ, преструктуриране на детското здравеопазване, преструктуриране на системата за обществено здравеопазване и осигуряване финансиране. От партията на Стефан Янев искат профилактиката да се превърне в реалност, а донорството и трансплантациите да се оптимизират.
"Има такъв народ"
Здравеопазването не е подминато и в предизборната платформа на партията на Слави Трифонов. От ИТН предлагат създаване на ефективно работеща доболнична помощ и общодържавна система за превенция и профилактика на социално-значимите заболявания.
Предвижда се и въвеждането на адекватни механизми за по-справедливо и достойно възнаграждение на медицинския труд, децентрализация на здравната система, промяна на финансирането от клинични пътеки към въвеждане механизма на диагностично свързаните групи, както и въвеждане на адекватни механизми за по-справедливо възнаграждение на медицинския труд.
ДПС и "Възраждане" пък нямат на сайтовете си програма за сектор „Здравеопазване“.
*Подборът на конкретните формации е направен спрямо резултатите от най-актуалното към този момент социологическо проучване - на "Тренд", като са избрани политически сили с прогнозна подкрепа от над 1%.