Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

История как не взимаш 1 000 лева, макар да си лекар на първа линия срещу коронавируса

14 октомври 2020, 14:15 часа • 10998 прочитания

Д-р Гергана Димитрова е платен специализант по Пневмология и Фтизиатрия с тристранен трудов договор между нея, неакредитирано лечебно заведение (ИППМП „Медива – д-р Ива Станкова)“, което ѝ изплаща трудовото възнаграждение и акредитирано такова (МБАЛББ “Света София”), явяващо се база за обучение, в което се лекуват болни с COVID-19 вирусна инфекция.

Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства

Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ

Извършвайки работата си по превенция, диагностика и лечение на COVID-позитивни пациенти в две от най-заразните клиники в столицата, на Гергана ежедневно ѝ се налага да работи „очи в очи“ с вируса, разказва самата тя. Въпреки това, оказва се, че лекарката не влиза в обсега на предвидените от държавата 1 000 лева бонуси за медици, борещи се с вируса.

Припомняме ви, че Министерството на здравеопазването прие да стимулира финансово работещите на първа линия в борбата с коронавирус чрез допълнително възнаграждение от 1 000 лева месечно.

Това става причина младата лекарка да напише 2 официални писма, адресирани до министъра на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов и до председателя на Здравната комисия на Народното събрание.

Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!

Още: Още три области в грипна епидемия

В писмен отговор на първото ѝ писмо от здравното министерство заявяват, че като лекар-специализант, на който МБАЛББ "Света София" се явява база за обучение "изплащането на допълнително трудово възнаграждение по проект "Подкрепа на работещите в системата на здравеопазването в условия на заплаха за общественото здраве от COVID-19" не е допустим разход за лечебното заведение" и съответно не подлежи на такова.

Д-р Димитрова обаче не е съгласна и ще продължи да търси правата си чрез адвокат. Младата лекарка се оплаква не само от липсата на допълнително възнаграждение, но и от липсата на застраховка "Живот" при евентуално заразяване, сравнявайки се с останалите колеги, които са обезпечени с такава.

Тя споделя, че в МБАЛББ "Св. София" има и други специализанти, поставени в същата неблагоприятна ситуация и е категорична, че с такова отношение болниците и институциите няма как да задържат младите медицински специалисти в България.

Във второто си писмо до министерството д-р Димитрова споделя, че ѝ е било предложено да мине на трудов договор към болницата, но на 4 часа, което обаче не е правно допустимо от юридическа гледна точка, защото на база на основния договор за специализация тя има 8-часов работен ден и допълнителни 4 часа дежурство, или общо 12-часова смяна в изключително рискова и заразна среда. По думите й дежурният лекар покрива 2 етажа с болни, рискувайки да получи вътрешноболнична инфекция, въпреки предписанията от Столичната регионална здравна инспекция.

Още: Край на кризата в детско отделение в Перник

Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки

Публичният пост на д-р Гергана Димитрова във Facebook, писмото й до Здравното министерство и отговора му, можете да видите ТУК.

Автор: Габриела Андреева

Още: "Здравният министър: Имаме достатъчно "Ремдесивир" за всички нуждаещи се сега пациенти, няма да затягаме мерки"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Габриела Андреева
Габриела Андреева Отговорен редактор
Новините днес