Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И от Турция обжалваха поръчката за 400-те линейки

25 юли 2018, 18:00 часа • 4452 прочитания

Тежка артилерия от Турция пуснаха срещу поръчката на здравното ни ведомство за доставка на 400 нови линейки, които трябва да бъдат разпределени между центровете за спешна помощ в България.

Откакто е обявена през март месец, важната поръчка беше спирана неколкократно от две български фирми, които не биха могли да изпълнят мащабната поръчка - "Вайнман технолоджи" ЕООД и "Оксиджен проджектс" ЕООД. От вчера обаче в историята с блокирането на тази процедура се включи и мощна турска компания с трудно за произнасяне название - Ambulans İlkyardım ve Hastane Cihazları ve Tesisleri Sanayi Tic.

Както пише в сайта на компанията, тя има близо 50-годишен опит в оборудване на линейки, мобилни клиники, мобилни болници, погребални и спасителни автомобили, включително бронетанкови превозни средства. Тя изнася специализирана автомобилна техника в цял свят. Основана е през 1965 г. и е собственост на Ердинч Аян. Част е от холдинга компании "Аян груп" със седалище в Анкара.

Турската компания е подала жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) срещу заповедта, с която министърът на здравеопазването е удължил сроковете за подаване на оферти (до 10 август) и съответно за тяхното отваряне (на 13 август). Поискала е и временна мярка "спиране на производството".

Решението, с което здравният министър разблокира процедурата, е от 9-ти юли – първия работен ден след решението на Върховния административен съд (ВАС) от 6-ти юли, с което ВАС отхвърли жалбата на "Вайнман технолоджи" за мярката "спиране на производството". В деня, в който ВАС се произнесе срещу тази жалба, зам.-министърът на регионалното развитие Деница Николова заяви, че съществуват рискове за програмата, заради обжалването на процедурата за доставка на 400 линейки, част от проекта за модернизация на спешната помощ.

"Това е сериозен проблем, защото всеки ден забава на проекта носи риск от загуба на средства. Доставката на линейките е ключова част от проекта и може да коства санкция, защото имаме заложени срокове, които се съблюдават. Рискът към настоящия момент при нереализиране на ключови дейности е 6% от цялата стойност на проекта, който е на стойност 163 млн. лв.", каза Деница Николова.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес