Председателят на Здравна комисия и депутат от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова отрече да й е предлаган постът на министър на здравеопазването. Тя е едно от най-спряганите имена за наследник на подалия оставка Николай Петров.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
По-рано за подобно предложение към него отрече и зам.-министърът д-р Мирослав Нанков.
С мен не е говорено да бъда министър на здравеопазването, моята сила е в парламента. За съжаление ситуацията се повтаря. Факт е, че вече 9 години съм в политиката и в сферата на здравеопазването. Донякъде е логично при всяка смяна на министър аз да бъда евентуално търсена и ориентирана към поста“, каза д-р Дариткова.
Според нея трябва да се търси устойчиво решение в сферата на здравеопазването.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
„Моята сила е тук в парламента. Парламентарната здравна комисия и нормотворчеството в тази сфера се нуждаят от стабилност. Разчитам правителството и премиерът да намерят доброто решение. С мен не е говорено и не съм чула обсъждани имена“, каза д-р Дариткова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Попитана дали министерският пост трябва да бъде зает от заместник-министър Мирослав Ненков, д-р Дариткова отговори: "Този въпрос трябва да бъде зададен към премиера и правителството".
"Парламентарната здравна комисия в момента е в бюджетна процедура. За нас е важно тази процедура да мине успешно, за да гарантираме нормално функциониране на сектор "Здравеопазване" следващата година", допълни д-р Дариткова.
"Изключително много съжалявам за оставката на министър Николай Петров. Българската здравна система загуби от тази оставка", заяви тя.
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
По думите й страната ни е имала реален шанс да направи политиката в сферата на здравеопазването наистина обърната към интересите на пациентите и на лекарите. Според нея българското здравеопазване няма да загуби, защото министър Петров ще продължи да изпълнява своя дълг като лекар, предаде Фокус.
„Моето мнение е, че трябва да има устойчивост в политиката. Една личност е важна за системата, но всъщност устойчивите решения трябва да бъдат решения на една политика, която е консенсусна, последователна, за да не се случва така, че при всяка смяна да имаме връщане назад и започване отначало. Здравеопазването се нуждае от дългосрочна визия, консенсус и устойчиви решения“, коментира д-р Дариткова.
По думите й има мантри, които се повтарят с цел политическа употреба. „Темата за търговските дрружества и лечебните заведения е една такава. Тя намери голяма популярност на един неотдавнашен конгрес. Смятам, че в политиката на здравеопазването трябва да се търси надпартийния консенсус. Тук политизирането е изключително вредно“, допълни д-р Дариткова.