Грипните щамове, които се очакват тази година, са „Виктория“, „Уисконсин“ и „Дарвин“. Грипът идва, а ваксината помага. Това каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. По думите му „Дарвин“ има по-висок потенциал за разпространение, тъй като хората рядко са се срещали с него.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
"И трите щама са включени в противогрипната ваксина", каза той и напомни, че продължава да циркулира и COVID-19, въпреки че разпространението му намалява.
Той посъветва да се ваксинира всеки, който иска да се предпази. „Програмата за безплатно ваксиниране беше удължена. Така даваме възможност да се ваксинирате и през януари и февруари, тъй като грипът не идва на точно определена дата“, каза той.
Главният държавен здравен инспектор е по-притеснен от високопатогенната инфлеунца сред птиците, въпреки че не се разпространява сред хората. По думите му досега са унищожени над един милион птици в страната.
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
ОЩЕ: Проф. Ива Христова: Очакваме пика на грипа през януари и февруари
Антибиотична резистентност
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
По думите на доц. Кунчев, ако има превенция чрез ваксинация, то няма да има и антибиотична резистентност.
„Идват нови щамове, но няма нови антибиотици. Затова ежегодно се напомня, че антимикробната резистентност става все по-голяма заплаха“, каза от своят страна д-р Валери Цеков, управител на Българското сдружение по иновативна медицина.
И отново припомни, че когато се употребяват антибиотици, те трябва да се предписани от лекар и да се приемат както е предписал лекарят. „В никакъв случай не трябва да си назначавате сами лечение“, каза той.
Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия
Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават
“Един от начини да се преборим с антибиотичната резистентност е да се ваксинираме срещу даденото заболяване. Има програми, които дават безплатен достъп до ваксиниране. Един пример за това е удължаването на програмата за превенция на грипните щамове“, обясни д-р Цеков.
Още: Доц. Ангел Кунчев: Ваксинираните срещу грип са едва 7-8%
Обстановката в страната
„Намалява вълната от COVID-19 и се увеличава тази на острите респираторни заболявания“, каза от своя страна проф. д-р Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Тя се обърна към хората и отново призова да не се лекуват вирусни заболявания с антибиотици.
Още: Подходяща за деца: Пускат жива назална ваксина срещу грип