Фармацивти от цялата страна са в протестна готовност заради намерението на парламента да разреши въвеждането на вендинг машини за лекарства. Днес в Българския фармацевтичен съюз браншовите организации дадоха пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Още: Симидчиев: Вендинг автоматите не могат да решат проблема с достъпа до лекарства
Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства през автомати, което предизвика острото недоволство на фармацевтичната общност.
Застрашени ли са пациентите
Пет организации на фармацевти и собственици на аптеки изразиха своя протест срещу законопроекта. Според тях държавното финансиране на такива автомати застрашава сигурността на пациентите и драстично променя условията за упражняване на професията на магистър-фармацевта. Основен риск, който организациите поставят, е възможността малките аптеки да бъдат изместени и да изчезнат с въвеждането на автоматите за лекарства.
Още: "За" или "против" вендинг машините за лекарства: Мненията в парламента (ВИДЕО)
Фармацевтите предлагат автоматите да предоставят достъп само до лекарства без рецепта и да бъдат разположени в аптечни помещения. Те посочват, че в момента в страната функционират 3266 аптеки, от които 42 са дрогерии, като стандартът е на 3230 души да се пада по една аптека, докато в действителност този стандарт е намален до малко над 2000 души на аптека. В 30 общини няма аптека, а в 246 общини няма денонощни аптеки.
Дебат между първо и второ четене
Представителите на организациите припомниха, че от февруари миналата година у нас действа методика за финансиране на аптеки в отдалечени райони, благодарение на която са отворени 9 нови денонощни аптеки, 7 от тях в области, където такива липсват. Според тях именно това е правилният път за осигуряване на достъп до лекарства за населението.
Още: Лекарства от автомат - вече няма такъв проект, но законно ли е въобще
Протестната готовност на фармацевтите остава, като те настояват за широка дискусия между първо и второ четене на закона с участието на всички заинтересовани страни, за да бъдат оформени текстове, които да гарантират здравето и безопасността на българските пациенти.