Дискриминация към фармацевтите и аптеките – за това предупреди председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова. По думите ѝ, съществува опасност все по-малко аптеки да сключват договори с НЗОК, защото сега при такива аптеки, с договори, около 75% от оборота се падат на безплатни лекарства. А за доставката на такива лекарства фармацевтът намира пари т.е. те плащат.
Имаме джентълменска дума от НЗОК – надявам се да бъде изпълнена, каза проф. Сербезова по отношение на договора с НЗОК – ПОДРОБНОСТИ ТУК!
Проф. Сербезова за пореден път каза и друго – за безплатните лекарства, които се изписват за КОВИД, всъщност има спънка. Тя е следната – изписват се с търговски имена и ако в дадена аптека ги няма всичките, рецептата се изпълнява частично и пациентът трябва да идва пак, вече и с нова рецепта, за да си вземе другите. Една електронна рецепта не може да бъде изпълнена в две аптеки, посочи професорът. Затова фармацевтите са предложили в рецептите да се пишат имената на генериците – не генерична замяна, а генерично изписване, което може по закон по думите на проф. Сербезова, но това не било прието.
Специално за тези рецепти фармацевтите искат 10 лв. Настояваме за това – фармацевтите работят на първа линия, не получаваме компенсация и тихомълком боледуваме, обясни проф. Сербезова.
Очаква се днес следобед (2 ноември) да има развитие при преговорите между НЗОК и фармацевтите.
Проф. Сербезова: Как хора, които не са здравноосигурени, ще вземат безплатни лекарства срещу КОВИД?