С фалстарт започна издаването на рецепти за безплатни лекарства за пациенти с COVID. Въпреки че заповедта на здравните власти влезе в сила от 17 септември, голяма част от поликлиниките с COVID-зони връщат пациентите, съобщи вестник "Сега" .
Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)
Новината за безплатните лекарства и прегледи за пациенти с коронавирус излезе официално от Министерството на здравеопазването, но здравната каса и центровете с COVID зони се оказаха неподготвени. Поликлиниките връщат пациенти, тъй като още нямат сключени допълнителни анекси със Здравната каса и чакат инструкции за работа. Други медицински центрове все още нямат необходимия софтуер за издаване на електронни рецепти.
„Не можем да изписваме лекарства. Предвид очаквания нов анекс към договора с касата, нека да видим първо какви условия на работа ще ни предложат”, обясни пред Нова тв Таня Евтимова, управител на 11 ДКЦ-София. Така към момента в тази COVID зона в София може само да диагностицират и преглеждат пациентите, след това да ги насочат към личните лекари, а те да издадат рецепти и то за платени лекарства. Сега всички очакват новите разпоредби.
От здравната каса уведомиха, че анексите към договорите са изготвени, но предстои да бъдат подписани в началото на следващата седмица.
Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ
Още: Безплатни консултации с ревматолог - проф. д-р Шенол Кобак в София на 12.04.25 г.
Няма яснота и кой ще носи отговорност за наблюдението на пациентите с изписани лекарства не от личен лекар, а в COVID зона. Личните лекари твърдят, че няма указания дали проследяването до пълното възстановяване ще бъде от лекарите, работещи в COVID зоната, или тези пациенти ще бъдат прехвърлени към тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Кога и с колко ще вдигнат заплатите в държавните психиатрични болници
Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски
Отговорът от здравното министерство е, че отговорност ще носят лекарите, изписали рецептата. „Проследяването на състоянието на болните ще става основно дистанционно, но при влошаване, ще ходят пак там и ще бъдат хоспитализирани, насочвани от същите лекари”, каза зам.-министър Петров.
Междувременно от аптеките вече имат готовност за изпълняване на безплатните рецепти. „Направихме ъпдейт на нашата система, който дойде от Здравната каса, имаме готовност да приемаме такива рецепти. С тези лекарства се работи, както и с другите по Здравна каса”, заяви Николай Костов, председател на Асоциацията на собственици на аптеки. Пациентите без здравна осигуровка няма да имат право на безплатните лекарства.
Прочетете още по темата: Великобритания одобри обещаващо лекарство срещу COVID-19
Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора
Още: Лекари с последни новини за бебето с менингокок в Пловдив