Днес (2 септември) се очаква решение на Европейската агенция по лекарствата, което да позволява поставянето на трета доза ваксина срещу COVID-19. Това обяви здравният министър Стойчо Кацаров на брифинг в министерството.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
По думите му след разрешението на общо европейско ниво, българските власти имат готовност да разрешат поставянето на трета доза, но детайлите още не са уточнени.
„Ако то е такова, имаме готовност веднага да позволим за определени категории рискови лица и групи тя да бъде поставена незабавно“, заяви на брифинг служебният здравен министър Стойчо Кацаров.
„Има възможност – ваксинирайте се! Ваксината предпазва от тежко протичане на заболяването и води до намаляване на смъртността. Това се вижда във всички страни, които постигнаха високо ваксинационно покритие“, заяви той.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Кацаров бе категоричен, че няма да се допусне претоварване на здравната система и медиците на първа линия да бъдат поставени в ситуация на невъзможност да оказват медицинска помощ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
„Няма място за паника и страхове. Ситуацията е сериозна, но не е излязла извън контрола ни. Ниският процент на ваксинация у нас ни принуждава да приложим новите мерки, за да ограничим последиците за цялото население“, заяви служебният здравен министър.
По думите му е притеснителен високият брой хора с коронавирус, които са починали.
Стойчо Кацаров призова хората да спазват мерките и помоли да се съдейства на контролните органи, а не да им се пречи. По думите му от това зависи колко дълго ще бъдат прилагани мерките и колко тежки ще са те.
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
Той бе категоричен, че учебната година ще започне присъствено, а ако се пристъпи към тестване на учениците, то ще бъде само с щадящи тестове.