Виждаме постепенно покачване на броя на заразените с коронавирус, очакваме по-висок пик след 25 число на месеца. Това каза проф. Борис Бобов, директор на Александровска болница в отговор на въпрос на БНТ кога се очаква третата вълна на COVID в България.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
"Мерките, които се взимат са заради системата, тя затова оцеля. Болниците ще издържат със сигурност, защото вече сме много по-подготвени. Ние 1 година се готвим за третата вълна - имаме повече организираност и повече апаратура."
По думите му всички болници са в готовност, че очакваното покачване трябва да се случи в края на този месец и имат готовност да "върнем възможността за по-голям прием на пациенти, всички системи трябва да са в готовност."
По думите му, когато започне третата вълна отново ще се стигне до затваряне на игрални зали, фитнеси, школи, по-големите ученици също ще останат вкъщи.
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
"Това са мерките, които са доказали че действат ефективно", посочи Бобов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
Според него няма нищо страшно от това да бъдат изследвани учениците с бързи антигенни тестове: "Това ще покаже ясно дали има по-висока заразяемост сред учениците." Проф. Бобов допълни, че антигенният тест не е опасен и се прави на улицата в някои държави.
Относно ваксинирането проф. Бобов заяви, че не съветва хората, които имат антитела да се ваксинират срещу коронавирус, а да изчакат поне 3 месеца.
Той уточни, че при лечението срещу коронавирус "има минимум от изследвания и лечебни средства показали ефект и всичко останало е индивидуален подход."
Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия
Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават
По думите му няма и специфична профилактика за предпазване от заразяване. Той допълни още, че лечението с кръвна плазма не е панацея.