Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Националният план за ваксиниране срещу COVID-19 е одобрен днес от Министерски съвет на извънредно заседание. Това съобщи на брифинг в Министерския съвет здравният министър Костадин Ангелов.
По думите му планът е разработен от специалисти от министерство на здравеопазването, РЗИ, БЛС и Фармацевтичния съюз.
Ангелов подчертава, че се водим от примера на държави като Германия, Франция, Англия и Италия. Взети са предвид препоръките и на Световната здравна организация.
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
Според одобрения план ваксинирането ще се проведе на пет фази, но здравният министър подчертава, че планът за ваксинация е динамичен и може да претърпи промяна в зависимост от епидемичната обстановка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В първа фаза попадат медицинският персонал на лечебните заведения за извънболнична и болнична помощ, медицински специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти и помощник фармацевти и друг помощен персонал. "Тези лица са поставени под висок риск от заразяване и могат да предават инфекцията на рискови групи от населението. Ваксинирането ще позволи те да продължат да изпълняват професионалните си ангажименти", уточни министърът Очакваният брой на хората, които ще подлежат на ваксинация от тази група, са 243 600 души.
Във втора фаза попадат потребители и персонал на социални институции, педагогическите специалисти и персонал на ферми за отглеждане на норки. Очакваният брой на хората, които ще подлежат на ваксинация от тази група, са 112 080 души.
В трета фаза ще бъдат ваксинирани служителите, участващи в поддържането на функционирането на основни за обществения живот дейности. Тук не може да се каже очаквам брой на хора, подлежащи на ваксинация, защото списъците ще бъдат изготвени спрямо желанието на хората.
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Още: Военномедицинска академия въвежда хирургичен робот
В четвърта фаза попадат възрастните хора на и над 65-годишна възраст и хора с придружаващи хронични заболявания. Очакваният брой на хората, които ще подлежат на ваксинация в тази група, са 1 800 000 души.
В пета фаза попадат уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с условията и начина им на живот. Имунизацията на тези целеви групи ще се извършва по предварително изготвени списъци.
Страната се разделя на 6 района за ваксиниране. За Район 1 отговаря РЗИ-Враца, за район 2 – РЗИ-Велико Търново, за район 3 – РЗИ-Варна, за район 4 – Столичната РЗИ, за район 5 – РЗИ-Пловдив, за район 6 – отговорник е РЗИ-Бургас.
Новосформираният щаб, който ще отговаря за ваксинацията, ще проведе първото си заседание още на 4 декември от 15:00 часа следобед, когато ще уточнява детайли по логистиката на ваксината.
Министър Ангелов и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев подчертаха, че ваксината ще бъде безплатна и доброволна и ще се поставя след информирано съгласие. Доц. Кунчев посочва, че ваксината е единственият шанс пандемията от коронавирус да бъде овладяна.
Той е категоричен, че ваксинацията може да започне още по време на пандемията, за да се намали разпространението на вируса.
Прилагането на ваксините ще се случи едва след одобрението им от страна на Европейския съюз.
Припомняме, че вчера Народното събрание одобри участието на България в предварителните споразумения на Европейската комисия за закупуване на ваксини срещу COVID-19 с AstraZeneca, Sanofi и Pfizer Inc. и BioNTech Manufacturing GmbHand.