Нищо необичайно няма. Това, че още вчера (4 януари) не е одобрена ваксината срещу коронавирус на Moderna показва качеството на европейското законодателство и сигурността за гражданите. Освен това има затруднения при разговорите с Moderna заради часовата разлика между Европа и САЩ. Това каза проф. Илко Гетов, българският представител в Комитета за човешки лекарствени продукти на Европейската агенция за лекарствата, след като вчера не беше постигнато бързо съгласие за одобрение, още преди редовното заседание на агенцията.
Има неща, които трябва да се уточнят – какво точно трябва да пише в продуктовата информация. Няма обаче опасения за безопасността на ваксината, посочи проф. Гетов. Разликата между ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna е, че в един флакон на втората има 10 дози – на одобрената вече на Pfizer/BioNTech са 5 дози. Може би по-лесното е, че тази на Moderna няма да се разрежда, добави професорът.
По-добре стоим по отношение на ваксинацията от Обединеното кралство. Имам информация, че до средата на март 50% от населението в България ще е или преболедувало, или ваксинирано, заяви професорът.
От 2 млн. ваксинирани с ваксината на Pfizer/BioNTech има само 2 тежки алергични рекации. Алергичната реакция не може да се дефинира от какво точно е, посочи професорът.
Ако имаш сенна хрема и нямаш специфична терапия, а хремата отшумява с отминаването на активния сезон, няма проблем да си сложиш от ваксината на Pfizer/BioNTech, подчерта Гетов. Той добави и, че само в ЕС е направена пълна оценка на тази ваксина – по думите му, в САЩ и Великобритания са издадени разрешения на база партида за спешно ползване.
Стриктно трябва да се спазват насоките на производителя за ваксината му – за Pfizer/BioNTech да се поставя на 21-вия ден втората доза, за Moderna – на 28 ден, това се очертава да е срокът там, каза Гетов. Никой нищо не знае – така той коментира дали ще се наложи да се имунизираш срещу COVID-19 всяка година или имунитетът ще е по-дълъг.