В медиите трябва много да се говори за това насилие над медици, което се превърна в норма. Всички заедно трябва да говорим и да идентифицираме проблемите, които са основно в комуникацията. Това заяви Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
По думите ѝ, самите пациентите не знаят какво да очакват от спешната помощ. Те очакват незабавно действие, но за да бъде оказано, медиците трябва да бъдат спокойни.
"Трябва да се обясни на хората какво могат да очакват, те нямат възможност спокойно да обсъдят проблема с медиците, особено в състояние на спешност. В състояние на спешност има много субективни емоции, които ескалират ситуацията", каза Недкова по БНТ.
Другият проблем е, че медиците са твърде малко и са преуморени. Те са застрашени от професионално прегаряне, което води до това да се окажат от системата, допълни тя.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Недкова заяви, че е правено изследване защо медицинските сестри напускат България и на първо място това е заради неуважението и незачитането на труда им. След това е ниското заплащане.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи преди три години направи обширна кампания срещу насилието, но пандемията я прекъсна. Кампанията е била под надслов "Ние сме призвани да лекуваме, не да воюваме".
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни