В рамките на месец-два-три в цяла Европа има недостиг на ваксини, в рамките на още няколко месеца в Европа ще има излишък на ваксини. Това мнение изрази пред БНР Деян Денев, който оглавява Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.
Още: Трета жена постъпи в "Пирогов" заради ботокс
Още: Държавата нареди проверка след ботокс-инцидентите
Няма търговска война за ваксините - има проблем и се търси виновен, смята той. Денев сравни поръчването и снабдяването с ваксини с уравнение с няколко неизвестни на фона на сложния производствен процес.
„Ако в процес на разработване имаме десетки ваксини, в Европа са разрешени само 4. Доста компании обявиха, че техните разработки към момента не демонстрират достатъчно добри данни и поради това ги удължиха, някои дори се отказаха“, обясни Деян Денев, като увери, че компромиси не се правят.
Количествата ваксини са определени в средата на миналата година. Към този момент разработката на „АстраЗенека“ е изглеждала най-бърза и най-обещаваща, посочи още Денев и допълни, че държави, които са заложили повече на тази ваксина, се е наложило да наваксват с доставката на други разработки.
Още: Кога се прави тест за грип? Говори инфекционист
Още: Пак след поставяне на ботокс: Приеха втора жена в „Пирогов“
Коронавирусът не мутира толкова бързо и не е толкова гъвкав като грипните вируси, отбеляза Деян Денев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Оперираха пет момиченца с по две матки в "Майчин дом"
Още: Проф. Кантарджиев: Пикът на грипа ще е между 3 и 5 февруари
„Фактът, че голяма част от населението на света, включително на България, няма никакво намерение да се ваксинира, означава, че този вирус ще има жизнено пространство и когато той има жизнено пространство, на него ще му бъде дадена възможност да мутира. Поне към момента изглежда, че ваксинационна компания, която да има 70% покритие и повече, каквито са целите, които гарантират успех, трудно може да бъде реализирана, не само в България.“
Това според Деян Денев означава, че сега прилаганите ваксини ще трябва да се подобряват и адаптират.
Проследяването на нежеланите лекарствени реакции от ваксините тече в реално време, подчерта Денев. „В рамките на два-три месеца компаниите, регулаторните агенции проследяват ваксинираните пациенти, проследяват информацията и обобщават. Компаниите събират информация на всеки два-три месеца.“
Още: От днес: Първа област отмени грипната епидемия
Още: Всяко трето експертно решение на ТЕЛК е пожизнено, проблемите в системата продължават
Борбата с толкова сериозно заболяване изисква наличие и на двата инструмента – лекарство и ваксина, обобщи Деян Денев.