Екипи на три от водещите болници в България - Военномедицинска академия (ВМА), УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" и УМБАЛ "Св. Марина", както и на Военновъздушните сили бяха мобилизирани за извършването на животоспасяваща операция на 7-годишно дете, настанено за лечение във варненската болница. Това съобщиха от ВМА.
Още: Лошото време бави пристигането на третия медицински хеликоптер
Още: За менингококовата болест трябва да се действа бързо: Говори инфекционист
Малкият пациент е опериран и лекуван преди това в Турция заради онкологично заболяване - невробластом на надбъбречната жлеза. Преминал е през химиотерапия. Заради влошено здравословно състояние, е приет в УМБАЛ "Св. Марина".
На 15 април, тричленен екипаж на самолет "Спартан" извърши транспортиране до морската ни столица на медицински екип в състав: проф. Никола Владов - ръководител на Клиника по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология на ВМА, д-р Радослав Костадинов и доц. Румяна Андонова - началник на Клиника по детска анестезиология и реанимация на "Пирогов".
"Там направихме животоспасяваща оперативна интервенция на голям хематом в черния дроб, което доведе до стабилизиране състоянието на детето", поясни проф. Никола Владов. Заедно с останала част от екипа се прибраха в София малко след полунощ.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
На 16 април втори екипаж замина с военния самолет, за да транспортира малкия пациент от Варна до София. Реанимационен екип на "Света Марина" придружаваше детето до реанимацията на "Пирогов".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
"Благодарение на усилията на колегите, още на следващия ден имахме възможност да го оперираме, въпреки драматичната ситуация и на фона на една нестабилна хемодинамика", поясни още проф. Владов.
Той, заедно с колегите си от Клиника по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология - доц. Васил Михайлов и д-р Радослав Костадинов, проф. Евелина Одисеева - ръководител на Клиника по интензивно лечение на ВМА, и специалистите от детска реанимация и детска хирургия на "Пирогов" - доц. Румяна Андонова, доц. Христо Шивачев и д-р Стефан Стоилов, извършиха дясна хепатектомия, т.е. отстраняване на дясната половина на черния дроб на детето.
"В момента състоянието му е стабилизирано под грижите на колегите от "Пирогов" и се очаква да бъде екстубирано", каза още проф. Владов.
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
Той благодари на всички екипи - и медицински, и на военните пилоти, които за пореден път показаха висок професионализъм и бърза реакция в кризисна ситуация.