Едва 5 са новите случаи на COVID у нас, почти всички са в област Сливен

17 юли 2023, 00:55 часа • 3798 | прочитания

Броят на новите случаи на коронавирус намаля и като абсолютно число, и като процент, сочат данните на Единния информационен портал. Едва 5 са новите заразени за денонощие, като те бележат спад от 7 спрямо откритите 12 ден по-рано. 

Още: Изписват от "Пирогов" още ранени от огнения ад в Кочани

Още: Проф. Никола Владов: Има държавни болници, в които условията са потресаващи

За последното денонощие са направени общо 210 теста (PCR и антигенни), което е с 93 по-малко спрямо 303 проби при предишния отчет. Така процентът на положителните проби се променя от 3,96% до 2,38 на сто.

Почти всички случаи - 4, са открити в област Сливен, петият е в Силистра. В останалите 26 области няма регистрирани нови заразени.

За деня има направени 208 антигенни теста, като положителни са 5, т.е. 2,4% положителни проби. За сравнение, при предишния отчет имаше 291 антигенни теста, от които положителни 12, т.е. 4,12%. PCR тестовете са едва 2, като няма открити случаи с този вид тестове. При предишния отчет този тип тестове бяха 12, като нямаше отчетени случаи с този вид тестове. 

Още: Отиде си 26-годишният Станимир, заразен със западнонилска треска след ухапване от комар

Още: Кога е следващата ваксина? Календарът влиза във вайбър

Общо потвърдените случаи са 1 309 401. Направени са 3 798 304 PCR и 7 495 143 антигенни теста (общо 11 293 447), като средният процент на положителните проби от началото на пандемията е 11,59 на сто - без промяна на дневна база.

ОЩЕ: Нов вариант на COVID буди тревога, увеличи с 13 пъти за месец болните в Индия

Активните случаи се увеличават и вече са 1397, което е с 5 повече спрямо предния отчет. Според експерти, огромният спад в началото на юли 2022 година, когато в рамките на две седмици броят на активните инфекции намаля с около 90 000, се обяснява с факта, че е имало много неотчетени оздравели пациенти през изминалите две години и особено по време на пиковете на предишните вълни, когато областните РЗИ-та бяха изключително натоварени, заради което не се отчитаха реалните бройки и сега този показател се поправя. 

Без промяна остава броят на хоспитализираните лица, като те са 102  (1 нов постъпил, 1 е изписан от болници). За сравнение при най-тежките дни на пандемията през април 2021 година в болници се лекуваха над 10 500 души. Пациентите, настанени в интензивни отделения, са 11 - с 1 повече на дневна база. Именно заетостта на интензивните легла е един от основните критерии за затягане на мерките у нас, а не както досега броят заразени лица или активните случаи.

Още: Изхвърлят ли се болнични боклуци и къде е заровен проблемът? Отговорът на МОСВ

Още: Кристиан Вигенин с личен приоритет – справянето със „здравните пустини“

ОЩЕ: Влизане с взлом. Учени за първи път заснеха как коронавирусът заразява клетката (ВИДЕО)

В тази връзка в Единния информационен портал се представят данни за заетостта на интензивните легла в петте клъстъра. Цялата страна е на Етап 0 - синя зона т.е. най-ниското ниво. Заради намаляването на натовареността в интензивните сектори, от 21 март 2022 г. зеленият сертификат отпадна напълно. А с идването на петия служебен кабинет, назначен от Румен Радев, стана ясно, че всяка седмица експертен съвет ще отчита най-важните данни и ще решава дали и какви мерки ще има.

Няма официално регистрирани като излекувани в последния отчет, като така общата бройка остава 1 269 567. За трето поредно денонощие няма и отчетен смъртен случай. Така броят на загубилите битката с вируса в България остава 38 437.

Общо 26 530 медицински лица са сред официалните случаи на коронавирус, което означава, че отново няма нови. Под карантина са 102 души, като прави впечатление, че те са с 1295 по-малко от активните към момента случаи. Информацията за броя на хората, попаднали под карантина заради COVID-19, е достъпна тук, въпреки че според здравното министерство тя не е публична. Именно цифрата на карантинираните би следвало да се приема за ориентир относно реалния брой на активните случаи към момента в страната.

От здравното министерство представят данни и каква част от заразените, постъпилите в болница и починалите не са били напълно ваксинирани. През последното денонощие 20% от далите положителна проба не са били имунизирани. Единственият хоспитализиран пациент не е имал ваксина.

Единният информационен портал предоставя данни и за поставените дози ваксини. До момента те са общо 4 613 241, което означава, че няма нови дози.

Според последния отчет 2 077 771 души или 31,96 на сто са със завършен имунизационен цикъл - поставени две иРНК дози или една на компанията "Янсен". Тази цифра отбеляза няколко драстични скокове и спадове през последните месеци, за които нямаше официално обяснение. На 13 юли хората с пълна имунизация намаляха с 13 364 спрямо предходния отчет. Данните отбелязаха спад и между 20 и 21 март с около 9000 души, а на 4 юли необяснимо се увеличиха с 13 385.

945 934 души или 14,55 на сто пък са получили и бустерна доза, като най-много от тях са в столицата. Общо 73 364 души пък са си поставили от адаптираната срещу варианта Омикрон ваксина.

От 27 юни 2022 г. всички желаещи могат да сри поставят и втора бустерна доза. Тя трябва да се направи най-малко 4 месеца след първия бустер при лица, чийто завършен ваксинационен курс е с двудозова ваксина. Всички лица на и над 18 г., които желаят да получат втора бустерна ваксина срещу COVID-19, могат да го направят във ваксинационните пунктове на РЗИ, кабинетите на общопрактикуващите лекари, както и в лечебни заведения за болнична и извънболнична медицинска помощ.

От началото на поставяне на ковид ваксини от 2021 година до старта на специализирания сайт plusmen.bg през пролетта на 2022 година 90,6 на сто от приетите за лечение в болница са неваксинирани. Що се отнася до нуждаещите се от интензивно лечение, процентът е още по-висок - 96,83%, сочат данните на портала plusmen.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес