Дъщеря на починал пациент с COVID-19 във Враца обвини в ефира на bTV местния Спешен център, че не е получила офицално уведомление за смъртта му и за липсата на данни от какви усложнения тя е настъпила.
Ралица Андровска твърди, че линейката се е забавила 50 минути, в нея имало само шофьор и парамедик, който не е прегледал баща ѝ.
„Баща ми успя сам да се облече и да стигне до линейката. За лечението му само мога да гадая как е продължило на база на становището, което получих. Защо е откаран в Спешния център, а не до COVID отделение – не знам, след като беше казано, че той ще бъде откаран в такова в Кожния диспансер, където аз лично звънях няколко пъти“, твърди Ралица. Тя смята, че от портфейла на бащата са изчезнали и 50 лв.
От Спешна помощ-Враца определиха твърденията на жената като неверни. По случая започва проверка, а директорът на врачанската болница предупреди, че ако обвиненията се окажат безпочвени, той ще заведе дело срещу дъщерята на починалия мъж. Шофьорът на линейката Светлозар Тодоров също заяви, че не приема обвиненията на Ралица. „Когато пристигнахме на адреса, пациентът беше в много тежко състояние. Фелдшерът прецени, че трябва да се транспортира до Спешното отделение“, каза той, а парамедикът Параскева Симеонова допълни, че пациентът е бил прегледан и му е подаден кислород още в линейката. "Аз лично от входа до линейката съм го пренесъл със столчето“, каза още шофьорът. Според парамедика семейството е трябвало да повика помощ преди 2-3 дни.
От Националната асоциация работещите в спешна медицинска помощ написаха във Facebook: "Колеги в спешното, направили сте каквото е било по силите ви. Ние, сме само медици,не сме богове,контролиращи Живота и Смъртта".
"Колеги, не сте виновни, че не сте облекли и обули болния, докато близките са го съзерцавали.Колеги не сте виновни, че сте го закарали в спешното, а не направо в КОВИД отделение.Така се прави по цял свят, преди хоспитализация, болният се диагностицира в Спешното", пишат още медиците.