Говорихме за септември, сега не съм толкова оптимист за варианта Делта – може по-рано да се случи. Това каза националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той напомни какво се случва в Русия, в Испания, в Кипър. Следващите са Швеция, Ирландия, добави експертът.
Ориентировъчно е добре, на практика в живота не е така, заяви Кунчев за плана за действие при COVID-19.
Трудно ми е да преценя, медицината не е математика. Това е все едно на един пожарникар да му напишеш какво да прави при пожар – ако гори първия етаж, ако гори втория, ако пламне и покривът, уточни Кунчев за плана.
Следим 22 показателя, не 3. Може да има висока заболяемост, но да е леко, да не пълним болниците – мерките няма да са толкова тежки, каза още здравният инспектор пред bTV.
Кунчев посочи – в САЩ 98% от смъртните случаи при COVID-19 са при неваксинирани, 0,8% са на ваксинирани. Какво по-ясно от това, попита той. В България има само 14% ваксинационно покритие, а вече има публикации, че за спиране на варианта Делта трябват 80%. Ние 70% да стигнем ..., пожела си здравният инспектор.
Създаването на доклада за здравната система по време на пандемията е добра идея, намирам обаче неточности, има и правилни изводи. Според мен не са участвали епидемиолози – там е посочено като грешка, че имало изключения за някои хора при граничен контрол. Тях и сега ги има, по препоръка на ЕК – шофьори на камиони, екипажи на самолети, на кораби, коментира Кунчев анализа на НЦОЗА за здравното обслужване по време на предишните вълни на пандемията.
Кунчев каза и, че няма да предлага официално хора, отказали ваксина срещу коронавирус, да си плащат сами лечението, ако се разболее. Но беше категоричен – светът върви в тази посока, в Гърция готвят правила само ваксинирани и с отрицателен тест да влизат в ресторант
Последствията от коронавируса може да бъдат страшни
135 дни в болница заради диагноза "COVID-19" – това е накратко историята на 62-годишния Димитър Цветанов.
"Абсолютно жестока война беше", твърди Цветанов, който признава, че не е вярвал, че вирусът съществува, както "много хора". Шансът му да оцелее според медиците е бил 1-2 процента. 2 месеца той прекарва в кома в болницата в Лом – Цветанов е първият интубиран там пациент, после бива реанимиран и следва интензивно лечение. Той благодари на всички медици, които са го лекували. Димитър е загубил над 25 килограма лично тегло (от 94 килограма на 72 килограма), все още седи в инвалидна количка и не може да ходи без помощни средства. Сега трябва да се натрупа мускулна маса.
Съпругата му също преболедува коронавируса – през ноември, 2020 година. Тя обаче го кара далеч по-леко – на домашно лечение.
Трябва да направим така, че лекарите да не се срещат с толкова много такива пациенти, убедено каза доц. Ангел Кунчев.
Още: Проф. Николай Витанов: Карайте си почивката спокойно, засега няма опасност от коронавируса